YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamuda işçilikten memurluğa geçenlere iyi haber
Kamuda işçilikten memurluğa geçenlere iyi haber
14 Ekim 2015 15:00
Maliye Bakanlığı kamuda işçiyken memur statüsüne geçip kıdem tazminatı almayanların önceki çalışma sürelerinin emekli ikramiyesi hesabında dikkate alınması talebine olumlu görüş bildirdi.

Kamuda işçiyken memur statüsüne geçip kıdem tazminatı almayanlara Maliye Bakanlığından iyi haber geldi.

Bakanlık, bu kişilerin işçilikte geçen çalışma sürelerinin emekli ikramiyesi hesabında dikkate alınması talebi ile ilgili olumlu görüş bildirdi.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamuda çalıştığı kurumda işçilikten memuriyete geçerken kıdem tazminatı almayan çalışanların hak kayıpları bulunduğunu, işçilik çalışma döneminin emekli ikramiyesi hesabına dahil edilmemesinin bu kayıplardan biri olduğunu söyledi.

Bu kaybın ortadan kaldırılması için konuyu toplu sözleşme masasına taşıdıklarını ifade eden Tonbul, şunları kaydetti:

"Girişimlerimiz çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) konuyla ilgili görüş istedik. SGK konuyla ilgili Maliye Bakanlığına görüş sordu. Maliye Bakanlığı görüşünde 'iş sözleşmesinin işçi tarafından fes edildiğine yönelik olarak kesin bir olguya dayanılmadığı sürece, statü değişikliğiyle kıdem tazminatı ödenmeksizin aynı kamu kurumunda görev yapmaya devam edenlerin işçilik sürelerinin emekli ikramiyesi hesabında dikkate alınacağı' şeklinde olumlu görüş bildirdi. Bu görüş hak kayıplarının giderilmesi açısından sevindirici bir karar."

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler