YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kamu işçisine müjde! Zam yolda
Kamu işçisine müjde! Zam yolda
07 Haziran 2015 07:30
Kamuda 13 iş yerindeki 43 bin işçinin ücretine ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci 6 ay için yüzde 5 zam geldi.

Hak-İş Konfederasyonunun örgütlü olduğu 13 işletmede 43 bin işçiyi ilgilendiren 'Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü” imzalandı.

Buna göre, aylık brüt çıplak ücreti 2 bin 150 liranın altında olanlara 100 lira seyyanen artış sağlandı. 2 bin 150 lira ile 2 bin 250 lira arasındaki çıplak ücretlerde, 2 bin 250 lirayı geçmeyecek şekilde 75 lira ücret artışı gerçekleştirilirken, yine 2 bin 250 lira ile 2 bin 350 lira arasındaki ücretlere ise 50 lira seyyanen iyileştirme yapıldı.

İki yıllık olarak imzalanan sözleşme ile, 2015'in ilk altı ayı için yüzde 6, ikinci altı ayı için yüzde 5'lik artış sağlandığı, işçilerin toplam yüzde 11.3'lük ücret zammı aldığı belirtildi.

Ankara'da gerçekleştirilen imza töreninde konuşan Bakan Faruk Çelik, 2016'nın ilk 6 ayı için orta vadeli programda öngörülen yüzde 3'lük artışların sağlanacağını belirtirken, “Ancak bu dönemde gerçekleşecek olan enflasyon farklarının ilave edileceğini özellikle vurgulamak istiyorum. Ayrıca 2015 ve 2016 yıllarında yılda bir defa olmak üzere tüm işçilere 'denge ödeneği' adı altında 500 liralık bir ödeme yapılacak” dedi.

ENFLASYON FARKI VAR

Çelik, Hak-İş'e bağlı Öz Orman-İş sendikasının yaşadığı işveren-işçi sendikası arasındaki bazı sorunların da çözümünün sağlandığı bilgisini verdi. Geçmiş dönemlere ait işçiden geri ödemele ilgili talep edilen bazı ödemelerin ve ücretlerin dondurulduğunu vurgulayan Çelik, işçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması konusunda mutabakat sağlandığını ifade etti.

Çelik, Öz Gıda-İş bünyesinde Çay-Kur ve Et Balık'ta ilave bazı iyileştirmelerle ilgili değerlendirme yaptıklarını ve işletme sözleşmelerinde iyileştirmelerin dikkate alınacağını dile getirdi. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan da karşılıklı müzakere yoluyla toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını belirterek, “Türkiye'nin içinden geçtiği durumu, elde ettiklerimizi dikkate alırsak, 'olumlu bir toplu sözleşme' olarak tanımlamak mümkün” diye konuştu.

Konuşmaların ardından imzalanan “Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü”, Hak-İş'e bağlı Öz Orman-İş, Öz Gıda-İş, Çelik-İş, Öz Büro-İş ve Liman-İş sendikası işçilerini kapsıyor.

BERABER SON SÖZLEŞME

Hak-İş Başkanı Arslan, “Bakanımıza gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu, beraber imzalayacağımız son toplu sözleşme galiba. Sayın Bakan için bundan sonra hatırlayacağı en son toplu iş sözleşmesi bu çerçeve protokolü olacaktır. Bu da bizim için tarihî öneme sahip” dedi.

ÇELİK'TEN İŞ TEKLİFİNE ESPRİLİ CEVAP:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 'üç dönem' kuralı sebebiyle bu seçimlerde aday olmayacak. Çerçeve anlaşmasının imzasından sonra yapılan konuşmalar sırasında Hak-İş Başkanı Arslan, “Biz Faruk Çelik'i hep özel şekilde anacağız. Sayın bakanımız siyasete ara verecekse, biz kendisine birlikte çalışmayı teklif ediyoruz” dedi.

Bakan Çelik de bunun üzerine esprili bir dille, “Ben sendika kurmayı düşünüyorum” karşılığını verdi. Bakan Çelik konuşmasında ayrıca, “Ücretlerle ilgili hükümet olarak geçtiğimiz dönemlerin tümünde, 13 yıllık döneme baktığımızda gerek emeklilerimiz, gerek asgari ücret, gerek işçiler ve memurlarla yaptığımız toplu sözleşmelerde enflasyonun çok üzerinde artışlar sağladık. Asgari ücret 184 liradan 1000 liraya geldi. Asgari ücret 5 kat artarken enflasyon yüzde 96. Bu da ücret politikasına nasıl baktığımızı gösteriyor” dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler