YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kampanyalı satış süresi 3 ayı geçmeyecek!
Kampanyalı satış süresi 3 ayı geçmeyecek!
15 Ocak 2015 19:40
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, bundan sonraki dönemde kampanyalı satış süresinin 3 ayı geçmeyeceğini belirterek, "Başlangıç ve bitiş tarihi belli olmayan bir kampanyalı satış kesinlikle bundan sonra yapılamayacak" dedi.

Canikli, dün TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan Perakende  Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun'a ilişkin basın toplantısı düzenledi. 
 
Perakende sektörünün çok fazla tarafı bulunduğunu ifade eden Canikli,  sosyal hayatı bu kadar yakından ilgilendiren bir alanla ilgili bugüne kadar  düzenleme yapılmamasının büyük eksiklik olduğunu söyledi. 

Milli gelirin yüzde 15'ini perakende ticaret alanının oluşturduğunu  kaydeden Canikli, sektörün 2 milyon civarında istihdam kapasitesi bulunduğunu  dile getirdi. 

Kanunla getirilen düzenlemelerin iki ana kategoride  sınıflandırılabileceğini anlatan Canikli, "Bunlardan bir tanesi bu alanın  kurallara bağlanması. Yani içinde alışveriş merkezi, zincir mağazalar dahil bütün  perakende ticaretle uğraşan mağazaların bulunduğu alanın kurallara bağlanması"  diye konuştu. 
 
Canikli, ikinci unsurun ise son 15-20 yılda perakende ticaretin  formatının ve işleyiş biçiminin değişmesiyle nispeten zayıf konuma düşen esnaf ve  sanatkarın desteklenmesi olduğunu belirtti. 
 
Küçük işletmelerinin alacakları 30 gün içinde ödenecek 
 
Kanunun getirdiği yenilikler hakkında bilgi veren Canikli, büyük  mağazalara mal veren küçük işletmelerin mağduriyetlerini ortadan kaldıracak  düzenlemeler yapıldığını söyledi. 
 
Canikli, alışveriş merkezleri ve zincir mağazalara 30 günden daha az  sürede bozulabilen mallar satan küçük işletmelerin alacaklarının ödenme süresinin  bu ürünlerin teslim tarihinden itibaren 30 günü geçemeyeceğini dile getirdi. 
 
Perakende işletmelerde rafı bulunan üreticilerden ya da kiracılardan  farklı isimler altında ücretler alındığını kaydeden Canikli, "Bunlar kuralsız ve  keyfi olarak... Mağaza açılışı ve tadilatı adı altında, ciro açığı adı altında ya  da banka ve kredi katılım bedeli gibi önceden öngörülmeyen sonradan üreticilere,  tedarikçilere yüklenen bir takım ödemeler söz konusuydu. Artık hiçbir şekilde  bunlar tedarikçiden ve üreticiden alınamayacak" dedi. Bu düzenlemenin istisnası  bulunduğunu kaydeden Canikli, uygulama doğrudan ürünün satışını artırıcı  mahiyette ise ve bu ispat edilebiliyorsa bu durumda söz konusu ücretlerin  alınabileceğini ifade etti. 
 
Kampanyalı satışın süresi 3 ayı geçemeyecek 
 
Küçük işletmelerin markalaşmalarına yönelik düzenlemeler de  yapıldığını bildiren Canikli, bugüne kadar alışveriş merkezleri ve zincir  mağazaların kendi adına ürettirdikleri malların üzerinde, üreticinin ad, unvan ve  bilgilerinin yer almadığına işaret etti. 
 
Artık bu tür ürünlerin ambalajlarında üreten firmanın kimlik  bilgilerinin de yer alacağını bildiren Canikli, uygulamanın üreticilere, ilave  ücret ödemeden, kendilerini tanıtmalarını sağlayacağını söyledi. 
 
Kampanyalı satışlara ilişkin düzenlemeler hakkında da bilgi veren  Canikli, başı ve sonu belli olmayan, fiyat ya da kalite bilgileri noktasında  tüketiciyi aldatma özelliği bulunabilecek şekilde düzenlenen kampanyaların  esnafın satışlarını olumsuz etkilediğini dile getirdi. 
 
Kampanyalı satışlara sınırlama getirdiklerini belirten Canikli,  "Tasfiye halinde 6 ay, diğer hallerde 3 ayı geçemeyecek yani 3 aydan fazla  kampanyalı satış yapılamayacak. Kampanyaların başı, sonu belli olacak. Başlangıç  ve bitiş tarihi belli olmayan bir kampanyalı satış kesinlikle bundan sonra  yapılamayacak" dedi. 
 
Canikli, alışveriş festivallerinin kamu niteliği olan meslek  kuruluşlarınca yapılması halinde, kuruluşların bütçelerinin yüzde 5'inden  fazlasını bu işler için tahsis edemeyeceklerini ifade etti.

 

AA

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler