YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kafkasya'da işler karışıyor, Ruslar Türkler için n
Kafkasya'da işler karışıyor, Ruslar Türkler için n
Kafkasya'da işler karışıyor, Ruslar Türkler için n
01 Eylül 2008 / 11:59 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Kafkasya'da işler karışıyor, Ruslar Türkler için neredeyle sınırlarda intikam timi kurdu. Hiçbir tırımız Rusya'ya giriş yapamıyor!  Rusya’nın gümrüklerde Türk TIR’larını engelleme uygulamasına Türkiye de bugün karşılık vermeye başladı.


Türk mallarına tarife dışı engellemeler yapan Rusya'ya karşı Türkiye de eşitlik esasına göre ilk adımı attı: Türk gümrüklerinde Rus malları kırmızı hatta alınmaya başlandı.


Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde temaslarda bulunan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türk basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Rus mallarına karşı Türkiye'nin de önlem almaya başladığını ve bugünden itibaren Rus mallarının gümrüklerde kırmızı hatta alınacağını söyledi.


Rusya ile olan 27 milyar dolarlık ticaret hacmini, bu yıl 38 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Tüzmen, ilişkileri geliştirmek için çok çaba harcadıklarını, ancak son gerginliğin çalışmalara zarar verdiğini kaydetti. Bakan Tüzmen, Rusya'ya karşı alınan önlemlerin peyderpey artırılacağının altını çizerek, üçüncü ülkelerden Rusya'ya yapılan ihracattaki malların da kırmızı hatta alınacağını belirtti. Tüzmen, Rusya'nın yaptığı uygulamalardan Türk işadamlarının büyük zarar gördüğünü ifade ederek, bunun sebebinin Moskova hükümeti olduğunu anlattı.


Dış Ticaret Müsteşarlığı'ndan da Rus mallarına karşı alınacak önlemler konusunda gümrüklere bir yazı gönderildiğini bildiren Tüzmen, "Sebebini bilmediğimiz nedenlerden dolayı Rusya'nın Türk mallarına karşı tarife dışı engeller uyguladığını gördük. Ruslar bize cevap da vermiyor. Biz de bu yola başvurmak zorunda kaldık" diye tepkisini dile getirdi.


Öte yandan Türkiye'ye giren Rus tırlarını kırmızı bölgeye alarak didik didik arayan Türkiye'nin verdiği bu karşılığın Rusya'yı olumsuz etkilemeyeceği belirtiliyor.


Türkiye’nin, yüzde 63.4’ü petrol ve doğal gaz olmak üzere, 23.5 milyar dolar ithalat yaptığı Rusya’ya bu yöntemle zarar vermesi imkansız.


Rusya ile Gürcistan arasındaki savaşlı gerginlikte ABD ve NATO ülkesi olarak ’iki arada’ kalan Türkiye bir kez daha bölgedeki bir gerginlikten çok büyük ekonomik zararlar görmek üzere. Rusya’nın, Boğazlar’dan NATO gemilerinin Karadeniz’e geçişine izin vermesine tepki olarak Türkiye’ye karşı başlattığı, gümrüklerde Türk TIR’larını engelleme eylemi 4.7 milyar doları bulan ihracatımıza büyük darbe vurdu.Buna tepki olarak bugün Türkiye’nin başlatacağı karşı önlemler ise iki ülke arasındaki dış ticaretin yapısı nedeniyle anlamsız ve etkisiz kalacak. Çünkü, Türkiye’nin, yüzde 63.4’ü petrol ve doğalgaz olmak üzere 23.5 milyar dolar ithalat yaptığı Rusya’ya bu yöntemle zarar vermesi neredeyse imkansız.


Rus ruleti gibi


Rusya’ya karşı Türkiye’nin ’gümrük engelleme’ önlemlerini anlamsız bulan dış politika yorumcuları, "Bu, Rus Ruleti masasında, Türkiye’nin elinde neredeyse tamamı dolu bir tabancayla oyuna devam etmesi anlamına geliyor" diyor. Bu yoruma neden olan tablo ise şöyle: 2007’de 28.2 milyar dolara ulaşan dış ticarette Rusya’nın ihracatı Türkiye’ninkinin 5 katı. İlk etapta petrol ve doğalgaz ithalatında misilleme yapması mümkün olmayan Türkiye, Rusya’dan gelen demir-çelik, kömür, alüminyum, kereste ve kimyevi maddelerin girişini yavaşlatabilir. Ancak bu ürünler daha çok imalatta kullanıldığından, Türkiye’deki üretimi kötü etkileyebilir. Ayrıca Türkiye’deki elektriğin yarısı doğalgazdan üretiliyor.


Avrupa’dan giden Türk malları da engelleniyor


Rusya, gümrüklerinde Türk ürünlerine karşı başlattığı boykotu genişletti ve Avrupa’dan gelen Türk menşeili ürünleri de engellemeye başladı. Kötü haberi, Sincan-Uygur Özerk Bölgesi’ne ihracat çıkarması nedeniyle geldiği Çin’in başkenti Pekin’de alan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Rusya’nın uygulamasının, tamamen tarife dışı olduğunu vurguladı.
Tüzmen şunları söyledi: "Türk ürünlerine zorluk çıkarıyorlar. Türkiye’de dünya markaları için üretilen ürünlerin ihracatında da sıkıntı yaşanıyor. Bu uygulamadan hem Türk ihracatçısı hem dünya markaları hem de Rus ithalatçısı zarar görüyor. Rusya’nın bu tavrı doğru değil. Uluslararası ilişkilerde ’Mütekabiliyet (Karşılıklılık) İlkesi’ geçerlidir. Biz de Rusya’nın tavrına aynı şekilde karşılık vereceğiz. Bugünden itibaren benzer engellemeleri biz de Rus menşeili ürünler için başlatacağız."


RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANI TÜRKİYE'YE GELİYOR


Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın davetlisi olarak yarın Türkiye’ye
günübirlik çalışma ziyaretinde bulunacak. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Babacan ile Lavrov arasında İstanbul’da yapılacak görüşmelerde, Kafkaslarda son dönemde yaşanan gelişmelerin yanı sıra ikili konular ele alınacak. MİLLİYET

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler