YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadınlar bankalara örnek oldu
Kadınlar bankalara örnek oldu
04 Mayıs 2012 11:37
Kadınların altın gününü bankalar da yapıyor.

Gün yapan kadınların vazgeçilmeziydi çeyrek altın... Börek, kısır, kek ve pasta eşliğinde genellikle ayda bir toplanılıp bol muhabbetin yapıldığı günün sonunda ev sahibine bırakılan çeyrek altın, fiyatındaki yükseliş nedeniyle yerini zamanla döviz, TL ya da gram altına bıraktı.

Düğünlerindeki takıları, altın günlerindeki çeyreklerini ya da birikimleri ile aldıkları altınları saklayan kadınların ''yastık altı altın'' olarak da adlandırılan bu yatırımlarını ekonomiye kazandırmak isteyen bazı bankalar da, kadınlar gibi belli günlerde şubelerinde düzenledikleri ''altın günleri'' ile fiziki altın toplamaya başladı.

Kuveyt Türk ''Altın Toplama Günleri'', DenizBank ''Altın Yatırım Günleri'' ve Bank Asya ''Altın Kabul Günleri'' gerçekleştirirken, önümüzdeki dönemde başka bankaların da fiziki altın toplaması bekleniyor.

Bu arada, bankaların altın günlerine yeni evlenen genç çiftlerin ilgisinin daha büyük olduğu ifade ediliyor.


-Kuveyt Türk'ten ''Altın Toplama Günleri''-


Kuveyt Türk Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yılmaz, İstanbul Altın Rafinerisi (İAR) ile 2011'de ortak bir proje başlattıklarını hatırlatarak, ''Proje kapsamında belli günlerde, belli şubelerimizde altın birikimi olanların bu altınlarını bilezik, çeyrek, yarım, tam, küpe, kolye vesayire formatında alıp hesaplarına 24 ayar kaydi altın olarak geçiyoruz'' dedi.

Yılmaz, şimdiye kadar yaklaşık 1,5 ton altını yastık altından çıkarıp ekonomiye kazandırdıklarını, bu yıl ise 2 ton altın toplamayı hedeflediklerini belirterek, gerçekleşen ilk çeyrek verilerine bakıldığında bu hedefin ''çok rahat bir şekilde'' gerçekleşeceğini öngördüklerini kaydetti.

Altın birikimlerini evde ya da işyerinde muhafaza etmenin riskinden kurtulup altınlarından kar payı almayı isteyen çok geniş bir kitleden yoğun ilgi gördüklerini ifade eden Yılmaz, ''güvenli olması'', ''hesap işletim ücreti dahil hiçbir masrafının olmaması'', ''istenildiğinde fiziki olarak teslim alınabilmesi'', ''mevduattaki devlet güvencesinin altın hesaplarda da geçerli olması'' gibi nedenlerin başta gelen cazip özellikler olduğunu anlattı.

Altına yatırım yapmış, evinde ya da işyerinde altını fiziki olarak saklayan kişiler, yeni evli çiftler, şimdiye kadar böyle bir hizmet olmadığı için altınlarını kiralık kasalarda muhafaza edenlerin altın hesaplarına büyük ilgi gösterdiğini ifade eden Yılmaz, altını muhafaza için para harcamaktansa o altından değer artışına ilaveten kar payı kazanabilme imkanının yatırımcıların ilgisini çektiğini kaydetti.

Yılmaz, ''Altın Toplama Günlerimiz'e mevcut ilgi giderek artmakta. Başka bankaların da fiziki altın toplama faaliyetlerine başlamasını, altın toplama günlerinin giderek yaygınlaşmasını öngörüyoruz'' diye konuştu.

İrfan Yılmaz, yastık altını ekonomiye kazandırma olarak nitelendirdikleri ve Kuveyt Türk'ün geçen yıl başlattığı bu projede tahminen 5-10 milyar lira arasındaki altın varlığının bu şekilde ekonomiye kazandırılmasını öngördüklerini ifade etti.


-Bank Asya'dan ''Altın Kabul Günleri''-


Bank Asya ise bu yılın Mart ayında başladığı ''Altın Kabul Günleri''ni Haziran sonuna kadar tüm şubelerinde düzenlemeyi planlarken, yıl sonuna kadar 2 ton altını ekonomiye kazandırmayı hedefliyor.

Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Beyaz, Mart ayından itibaren belirlemiş oldukları şubelerde ''Altın Kabul Günleri'' ile müşterilerinin ziynet eşya ve altın birikimlerini cari hesaplarına aktararak ''güvenli yatırım hizmeti'' sağlamaya başladıklarını, İAR'ın bankaya tahsis ettiği eksperler vasıtasıyla belirli şubelerde müşterilerin ziynet, kolye, bilezik, çeyrek ve tam gibi altınlarını kabul ederek 24 ayar üzerinden yapılan değerleme ile altın hesabına gram altın olarak yatırma imkanı sunduklarını anlattı.

Beyaz, altın birikimlerini bankada değerlendirmenin, hem birikim sahibi hem de ülke ekonomisi açısından çok daha faydalı olduğunu savunarak, ''Bu gerçekten yola çıkarak, hangi ayarda olursa olsun ziynet altını fiziki olarak teslim alıyor, 24 ayar altına dönüştürerek cari hesaba gram olarak yatırıyoruz. Bu sayede altının nakde dönüştürme ihtiyacı olduğunda, işçilik bedeli ödenmeden piyasadan daha cazip fiyatlarla işlem yapma şansı sunuyoruz'' diye konuştu.

Altın günlerine yeni evlenen genç çiftlerin ilgisinin daha fazla olduğunu dile getiren Beyaz, ''Ayrıca, ev hanımlarının da Altın Kabul Günlerimiz'e ilgisinin yoğun olduğunu, toplanan altın miktarından görebiliyoruz'' dedi.

İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara bölgelerinden (İstanbul hariç) yoğun ilgi olduğunu ifade eden Beyaz, bugüne kadar 61 şubede ''Altın Kabul Günleri'' düzenlediklerini, beklenen düzeyde işlem yapıldığını anlattı.


-DenizBank'tan ''Altın Yatırım Günleri''-


DenizBank, ''Altın Yatırım Günleri'' uygulaması kapsamında, Türkiye genelinde 100'e yakın şubede toplanan altınlar ile hem tabana yaygın mevduat toplamayı hem de her kesimden müşteriye ulaşabilmeyi hedefliyor.

DenizBank Altın Bankacılığı Grup Müdürü Cem Turgut Gelgör, ''Altın Yatırım Günleri'' ile müşterilerinin yastık altı olarak da tabir edilen, kiralık kasalarında veya kişisel imkanları ile muhafaza ettikleri fiziki altınlarını bankanın mevduat hesaplarında yatırarak güvenli bir şekilde, faiz getirisi ile değerlendirmelerini sağladıklarını kaydetti.

 Gelgör, müşterilerin ellerinde bulunan kullanmadıkları veya yatırım amaçlı aldıkları takıları ve altınları DenizBank'a getirerek hesap açtırabildiğini anlatırken, şu görüşleri dile getirdi: 

''Aslında bu direkt olarak yastık altında biriken ve kayıt içine girmeyen altının sisteme dahil edilmesi anlamına geliyor. Uygulamanın müşterimiz açısından avantajlarına baktığımızda; getirilen fiziki altının has altın miktarı müşterinin hesabına gram altın olarak yatırılıyor, herhangi bir şekilde alım satım işlemi olmadığı için müşterilerimiz al-sat'tan oluşan kur kaybını yaşamıyor, yatırım amaçlı alınan altınları saklama derdi, çalınma korkusu olmuyor, kiralık kasada saklanıyorsa bu masraf olmuyor, hesap işletim ücreti ödenmeyeceği için yatırımlar masrafsızca korunuyor, kaydi olarak yatırmış olduğunuz altınlarınız için diğer mevduat hesaplarında olduğu gibi devlet güvencesi bulunuyor, yatırılan altınlar vadeli altın mevduat hesabına veya altın biriken hesaba dönüştürüldüğü takdirde faiz getirisi ile altından altın kazanılabiliyor.'' AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler