YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kadın çalışanın gece mesaisi düzenlendi
Kadın çalışanın gece mesaisi düzenlendi
24 Temmuz 2013 16:00
Kadın çalışanların, hamileliğin raporla belgelenmesi ve doğumdan itibaren gece postasında çalıştırılmama süresi 6 aydan 1 yıla çıkarıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının "Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

18 yaşını doldurmuş kadın çalışanların gece postalarında çalıştırılmalarına ilişkin usul ve esasları düzenleyen yönetmelikte, kadın çalışanların her ne şekilde olursa olsun gece postasında 7,5 saatten fazla çalıştırılamayacağı bildirildi.

Kadının çalışma saati, kocasının çalıştığı gece postasına rastlamayacak

Kadın çalışanın kocası da işin postalar halinde yürütüldüğü aynı veya ayrı bir işyerinde çalışıyor isekadın çalışanın isteği üzerine, gece çalıştırılması, kocasının çalıştığı gece postasına rastlamayacak şekilde düzenlenecek. Aynı işyerinde çalışan eşlerin, aynı gece postasında çalışma istekleri, işverence, imkan dahilinde karşılanacak.

1 yıl süre ile gece postalarında çalıştırılamayacak

Kadın çalışanlar, gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emzirenkadın çalışanlar ise doğum tarihinden başlamak üzere kendi mevzuatlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla 1 yıl süre ile gece postalarında çalıştırılamayacak.

Ancak emziren kadın çalışanlarda bu süre, anne veya çocuğun sağlığı açısından gerekli olduğunun işyerinde görevli işyeri hekiminden alınan raporla belgelenmesi halinde 6 ay daha uzatılacak.

Bu çalışanların anılan sürelerdeki çalışmaları, gündüz postalarına rastlayacak şekilde düzenlenecek.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler