YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kaçak elektriği bitirecek yöntem: Şifreli elektrik
Kaçak elektriği bitirecek yöntem: Şifreli elektrik
19 Haziran 2016 03:32
Kaçak elektriğin önüne geçmek için 'kriptolu elektrik' formülü devreye konulacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), elektrik dağıtım şirketlerinin araştırma geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarını teşvik etmek ve artırmak amacıyla 5 yıl için toplam 203 milyon liralık bütçe ayırdı. Halen çalışmaları süren ve önemli mesafe alınan 4 proje belirlendi. Bunlardan ilki enerjinin kriptolanması.

ELEKTRİK TRAFO ÇIKIŞINDA ŞİFRELENECEK, ŞİFREYİ SAYAÇ ÇÖZECEK

Bu yöntemde enerji hatları üzerinden yasadışı kullanımları önlemek veya azaltmak amacı ile trafoların çıkışlarında enerji şifreleniyor. Ardından son kullanıcının sayacında şifrenin çözülmesi sağlanıyor. Böylece herhangi bir kaçak hattan elektrik çekildiğinde evdeki elektrikli cihazların çalışması engelleniyor. Halihazırda proje ile ilgili ürün geliştirme çalışmaları sürüyor. 

203 milyon liralık bütçeden faydalanmak isteyen şirketlerin ise Ar-Ge çalışması yapmak istedikleri konuyu ve projeyi öncelikli olarak EPDK’ya sunması gerekiyor. Onayın ardından proje gerçekleştirilecek. Proje üretemeyip EPDK’yı bu konuda ikna edemeyen şirketler için öngörülen bütçeler ise geri alınıyor. Söz konusu projeler neticesinde kayıp ve kaçakların azaltılmasına ilişkin ortaya çıkması olası yatırım ihtiyaçları da büyük ölçüde karşılanıyor.

 

STAR

1
 // 1
Sizin Amacınız Yine Bizi Soymak...Neymiş Sayaçlar Şifreli Oldu Değişecek Verişn Bakalım Faiş Fiyat Üstünden...Daha Bölgeye Gidip Fatura Kesemiyorsunuz Sayaç mı Değiştireceksiniz.Buna Keza O Bölgenin Elektriğini Bile Kesemiyorsunuz Ödeyen Var Nasıl Olsa Deyip...Bi Gidin İşinize Kaçak Elektriği İhbar edene Ödül Verin Bak Nasıl Dökülüyorlar......
19 Haziran 2016 Pazar 11:24
İYİ DE
 // CEM
Hırsızların sayacı falan yok.Adamlar direkten tel atıp çalıyorlar siz buna çözüm bulun malı götüren bunlar.Diğerleri küçük hırsız...
19 Haziran 2016 Pazar 10:19
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler