YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Kabine, 'yüksek hızı' sevdi
Kabine, 'yüksek hızı' sevdi
06 Ocak 2013 11:46
Türkiye'de ilk kez Ankara-Eskişehir hattında karşılıklıolarak hizmete giren Yüksek Hızlı Tren, ilk seferini Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı törenle 13 Mart 2009'da yaptı.

Türkiye'de ilk kez Ankara-Eskişehir hattında karşılıklı olarak hizmete giren ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle 13 Mart 2009'da ilk seferine başlayan Yüksek Hızlı Tren'nin (YHT) yolcuları arasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Erdoğan, kabine üyeleri ve Spor Toto Süper Lig takımları yer aldı.

Yaklaşık 4 yıl önce hizmete alınan ve taşınan yolcu sayısı 8 milyon 750 bini geçen YHT'nin ilk seferi, 13 Mart 2009'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıldı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da Ankara'ya ve Konya'ya yolculuklarında YHT'yi tercih eden kabine üyeleri arasında yer alıyor.

YHT'ye en sık kullanan kabine üyeleri arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, 6 Mayıs 2010'da Ankara Garı'ndan YHT'nin makinist koltuğuna oturarak geldiği Eskişehir'de, Mihallıççık ilçesinin Yunus Emre beldesindeki Uluslararası Eskişehir Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası açılış törenine katılmıştı. TBMM Başkanı Cemil Çiçek de bazı yolculuklarından YHT'yi kullandı.


-İlk seferler Başbakan Erdoğan'dan-


Ankara-Eskişehir arasında karşılıklı YHT seferlerinin ilkini 13 Mart 2009'da gerçekleştiren Başbakan Erdoğan, 23 Ağustos 2011'de Ankara-Konya arasındaki ilk seferi yaptı.

Spor Toto Süper Lig takımlarından Eskişehirspor ve Gençlerbirliği de deplasman maçları yolculuğunda bazen YHT'yi tercih etti.

2012 yılında, 1 milyon 375 bini Konya-Ankara, 2 milyonu Eskişehir-Ankara hattında olmak üzere 3 milyon 375 bin kişinin taşındığı YHT'den kısa sürede içinde 15 ilin yararlanacağı bildirildi.

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler