YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nde sona gelindi
​Dünyanın en büyük orta açıklığa sahip dördüncü asma köprüsü olacak İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nde 650'si kaynakçı olmak üzere bin 500 işçi çalışıyor.
İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nde sona gelindi
03 Ocak 2016 / 10:58 Güncelleme: 03 Ocak 2016 / 13:10

İstanbul ile İzmir arasındaki ulaşım süresini 9 saatten 3,5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi'nin en büyük ayağını oluşturan köprüdeki çalışmalar devam ediyor. 

Körfez geçiş süresini 6 dakikaya düşürecek köprüye, 113 tabliye konulacak. Yükseklikleri 252 metreye ulaşan kuleler sayesinde İzmit Körfezi'ne yeni bir silüet kazandıran projede, tabliye montaj işlemleri 20 Ocak'ta başlayacak. İlk tabliye, kulelerin dibindeki bölüme yerleştirilecek.

Tabliye çalışmalarının şubat ayında tamamlanması planlanan projede, 650'si kaynakçı olmak üzere bin 500 işçi çalışıyor.

Nisanda hizmete açılacak

İzmit Körfezi'nin "gerdanlığı" olarak nitelendirilen köprünün, nisan ayında hizmete açılması bekleniyor.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu yap-işlet-devret projesinin yapım süreci 7 yıl olarak belirlendi. İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün gelecek yıl Gebze-Gemlik kesiminin yapım çalışmalarının tamamlanarak trafiğe açılması hedefleniyor.

Otoyolun tamamının, mevcut devlet yoluna göre mesafeyi 95 kilometre kısaltacak olmasının sağlayacağı avantajlar fizibilite çalışmalarında hesaplanırken, bunun sonucunda 8-10 saatlik mevcut ulaşım süresinin 3-3,5 saate inmesi ve karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor.

Otomobille mevcut yolu kullanarak Körfez'i geçmek 1 saat 20 dakika, feribot ile geçiş 45-60 dakikayken, planlanan körfez geçişi (12 kilometre) ile 6 dakikaya düşecek.

 

 

AA

 // Fenerli
Bunlar yapar çekemiyrnlere lapak olsun...
03 Ocak 2016 17:54
 // Rasim DUMAN
Bugun boyle uygulamalara "PR calismasi" diyorlar. Bu isi en iyi, Cennetmekan Sultan 2.Abdulhamid ile, sehid Cumhurbaskanimiz Turgut OZAL yapardi. Kahraman Cumhurbaskanimiz Recep Tayyip ERDOGAN' da bu mevzuda son derece basarili. Esas olan, kalpleri yumusatmak, dusmanliklari noturize etmektir....
03 Ocak 2016 14:14
 // Rasim DUMAN
Boyle devasa projelerin acilis merasimlerine cumle muhalefet liderlerinin ve milletvekillerinin tamaminin ; ayrica TBB, TTB, TMMOB,TUSİAD Gibi onde gelen muhalif STK'larin "onore edici" bir lisan ile davet edilmelerinde ve icabet edenlere de, gunun hatirasina izafeten "anlamli" hediyeler ve plaketler takdim edilmesinde buyuk faydalar mulahaza ediyorum. Maddi kiymeti dusuk bile olsa, "hediye"nin insan kalbi uzerinde son derece musbet tesir icra ettigini hepimi...
03 Ocak 2016 14:07
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler