YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'İzlandalılar Türkiye jeotermali için sırada bekliyorlar'
'İzlandalılar Türkiye jeotermali için sırada bekliyorlar'
21 Kasım 2015 22:54
İzlanda Sanayi ve Ticaret Bakanı Arnadottir, "Türkiye 30 bin megavatlık jeotermal enerji kapasitesine sahip ve İzlandalı şirketler Türkiye'ye gelmek için sırada bekliyorlar diyebilirim" dedi.

İzlanda Sanayi ve Ticaret Bakanı Agnheidur Elin Arnadottir, "Türkiye 30 bin megavatlık jeotermal enerji kapasitesine sahip ve İzlandalı şirketler Türkiye'ye gelmek için sırada bekliyorlar diyebilirim" dedi.

Arnadottir, AA muhabirine Türkiye'nin jeotermal enerjideki potansiyeline ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İzlanda'da elektrik üretiminin büyük kısmının yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edildiğini kaydeden Arnadottir, ülkenin genel olarak enerji tüketiminde ise yenilenebilir enerjinin payının yüzde 75'i bulduğunu söyledi. 

Türkiye'nin jeotermal enerji potansiyelini daha fazla dikkate alması ve düşünmesi gerektiğini vurgulayan Arnadottir, "Son beş yılda Türkiye'de jeotermal enerji kullanımının arttığını görüyoruz. Aslında Türkiye'nin şu an jeotermalden ürettiği megavat miktarı bizimle benzer rakamlarda olsa da Türkiye'nin çok daha büyük potansiyeli olduğunu göz önünde bulundurmalıyız" dedi.

Arnadottir, jeotermaldeki potansiyelin, Türkiye gibi enerjide yüksek oranda ithalata bağımlı bir ülke için çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Türkiye 30 bin megavatlık jeotermal enerji kapasitesine sahip ve İzlandalı şirketler Türkiye'ye gelmek için sırada bekliyorlar diyebilirim" diye konuştu.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler