YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşveren ve temsilciler anlaştı: Zamlı maaşlar 1 Ocak'ta geçerli oluyor
İşveren ve temsilciler anlaştı: Zamlı maaşlar 1 Ocak'ta geçerli oluyor
11 Aralık 2015 22:54
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, net asgari ücretin bin 300 lira olması konusunda işveren ve işçi temsilcileri arasında anlaşma sağlandığını açıkladı. Soylu, zamlı maaşlar konusunda da tarih verdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, asgari ücretteki artışla ilgili taraflar arasında herhangi bir sorun olmadığını söyledi. Zamlı maaşların 1 Ocak itibariyle geçerli olacağını ifade eden Soylu, maliyetin tamamını işverene yüklenmeyeceğini açıkladı.

Soylu, Habertürk'te Veyis Ateş'in sorularını cevapladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısını gerçekleştirdiğini ve bin 300 liralık net maaş konusunda taraflar arasında anlaşma sağlandığını söyleyen Soylu, net asgari ücretin piyasaya ve istihdama etkileri üzerine detaylı bir çalışma yaptıklarını ifade etti. Soylu canlı yayında şunları söyledi;

"ÜÇ AYAĞI DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ"

"Biz 3 ayağı düşünmek zorundayız. Öncelikle, işverenin üretimini artıracak, maliyetlerin yükselmeyeceği bir hali düşünmek zorundayız. İkincisi olarak istihdamın dengelemesi gerekiyor. Son olarak kamuyu getireceği yükün bu anlamda hesaplanması gerekiyor. Bu ülkede bir dönem emeklilik maaşlarının ödenmesi için IMF'e nasıl müracaat edildiğini hepimiz biliyoruz. Bunlar geçmişte yaşandı. Bunların tekrar yaşanmaması için bunları düşünmek zorundayız. 

YÜK PAYLAŞIMI YAPILACAK

Bir sorumluluğunuz varsa ve bunun maliyetini millete yüklemek istemiyorsanız, bu hesaplamaların tümünü ciddi bir anlayışla yapmak zorundasınız. Bunu hesaplıyoruz. Yükün tümünü işverene bırakmayacağız ama hepsini de biz yüklenmeyeceğiz. Bir tarih verilmesi gerekiyorsa 1 Ocak tarihinden itibaren Türkiye'de net asgari ücret bin 300 lira olacaktır."

1
 // 1
isgorenleri ve ve işçileri bir yük ve bir maliyet olarak görüyorsunuz çok komik biz de bizim yarimiz kadar is yapmayan memurları ve torpillileri öyle görüyoruz bize yaptığınız bu yük hafiflemesini en kisa zamanda da telafi edeceğinizi biliyoruz Allah sizi bildiği gibi yapsın adaleti öyle bir yaşatsın ki size kendi kanunlarınız ve düşünceleriniz altında bir ömür sürmeyi nasip etsin. .....
11 Aralık 2015 23:11
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler