YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstihdamı en hızlı artan ülke Türkiye
İstihdamı en hızlı artan ülke Türkiye
16 Kasım 2014 08:26
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye olarak 'ekonomik ortaklık temeline oturmayan hiçbir siyasi, politik ve askeri hedef gerçekleştirilebilir değildir' diyoruz." dedi.

Türkiye ve Dünya Ekonomisindeki Son Gelişmeler ve Beklentiler" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, iş adamlarını son ekonomik gelişmeler hakkında bilgilendirdi. Enflasyonun Türkiye'nin öncelikli konularından biri haline geldiğini ifade eden Zeybekci, Türkiye'de büyümenin, istihdamın, üretim artışının ve ihracatın daha önemli olduğunu söyledi.

"İstihdamı en hızlı arttıran ülkeyiz"

İstihdam konusunda Türkiye'nin iyi bir performans gösterdiğine dikkati çeken Bakan Zeybekci, AB'de 2008 ekonomik krizinin ardından yaklaşık 4,4 milyon kişinin işsiz kaldığını anımsatarak, "Türkiye aynı dönemde istihdam sayısını 7 milyon kişi artırarak dünyada en hızlı istihdamını artırmada dünyada 1 numara oldu" ifadesini kullandı. Zeybekci, Türkiye'nin 2014 yılı ithalatının istenildiği gibi gittiğine işaret ederek, "Büyüme sağlanırken, ihracat artarken, istihdam artarken Türkiye'de ithalatı düşürmek. İşte ben o zaman doğru yerinden yakaladım diyorum.

Tabi en önemlisi Türkiye ihracatını artırırken ithalatını disipline edebiliyor, ithalatını hatta ekside bile tutabiliyor. Türkiye ihracatın ithalatı karşılama oranında tarihi rekorlara doğru gidiyor. Ekim ayı itibariyle yüzde 68'e geldik, önümüzdeki yıl hedefimiz ise yüzde 70 olacak" değerlendirmesinde bulundu. Bakan Zeybekci, konuşmasının ardından iş adamlarının sorularını yanıtladı.

 

Etiketler: ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler