YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Türkiye'nin en pahalı kenti
Bölgesel Satınalma Gücü Paritesine göre, geçen yıl Fiyat Düzeyi Endeksi en yüksek bölge İstanbul oldu.
İşte Türkiye'nin en pahalı kenti
26 Haziran 2013 / 10:10 Güncelleme: 26 Haziran 2013 / 11:29

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ''Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi (BSGP) 2012'' araştırmasınınsonuçlarını açıkladı. Endeksler, Türkiye genelinde 100 lira karşılığı satın alınan belirli bir mal ve hizmet sepetinin çeşitli bölgelerdeki lira cinsinden satış tutarlarının göstergesi olarak tanımlanıyor.

Buna göre, geçen yıl Türkiye'nin Fiyat Düzeyi Endeksi en yüksek bölgesi 113,1 ile İstanbul, en düşük bölgesi ise 94,4 ile Siirt, Batman, Mardin, Şırnak oldu. Bu değerler, İstanbul'un Türkiye ortalamasına göre yüzde 13,1, Siirt, Batman, Mardin, Şırnak'a göre ise yüzde 19,8 daha pahalı olduğu anlamına geliyor.

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda en pahalı bölge İstanbul oldu

Gıda ve alkolsüz içecekler ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi, 108 ile İstanbul'da gerçekleşti. Aynı ana grup için Fiyat Düzeyi Endeksi en düşük olan bölge, 94,7 ile Gaziantep, Adıyaman ve Kilis oldu.

Ulaştırma ana grubunda en pahalı bölge Ankara

Ulaştırma ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi, 106,3 ile Ankara olarak kayıtlara geçti. Araştırmaya göre, aynı ana grup için Fiyat Düzeyi Endeksi en düşük bölge, 91,4 ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt.

Diğer ana gruplarda endeks değerleri

Dağılım genişliği en az olan ana gruplardan alkollü içecekler ve tütün ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi, 100,2 ile Van, Muş, Bitlis, Hakkari ve Mardin, Batman, Şırnak, Siirt bölgelerinde gerçekleşti. En düşük Fiyat Düzeyi Endeksi, 99,8 ile Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Balıkesir, Çanakkale bölgelerinde oldu.

Giyim ve ayakkabı ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi, 107,4 ile Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane bölgesi olarak belirlendi. Söz konusu ana grup için Fiyat Düzeyi Endeksi en düşük olan bölge, 86,4 ile Zonguldak, Karabük, Bartın olarak kayıtlara geçti.

Konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 148,5 ile İstanbul, en düşük Fiyat Düzeyi Endeksi 86,2 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt bölgesi oldu.

Mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetleri ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi, 109,4 ile Ankara'da, en düşük endeks ise 95,1 ile Gaziantep, Adıyaman, Kilis bölgesinde gerçekleşti.

Sağlık ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 117 ile Ankara olurken, Fiyat Düzeyi Endeksi en düşük olan bölge 87,5 ile Kastamonu, Çankırı ve Sinop olarak belirlendi.

Haberleşme ana grubunda değişim gözlenmezken bunun nedeni, bu gruptaki telefon görüşme ve internet abonelik ücreti gibi tüm madde çeşidi fiyatlarının bütün bölgelerde aynı olması olarak gösterildi.

Eğlence ve kültür ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi, 110 ile Balıkesir, Çanakkale'de, en düşük Fiyat Düzeyi Endeksi 92 ile Şanlıurfa, Diyarbakır bölgesinde gerçekleşti.

Dağılım genişliği en fazla olan eğitim ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksine 166,1 ile İstanbul, en düşük Fiyat Düzeyi Endeksine 69 ile Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli bölgesi sahip oldu.

Lokanta ve oteller ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 117,2 ile Ankara'da gerçekleşti. Aynı ana grup için Fiyat Düzeyi Endeksi en düşük olan bölge 91,2 ile Konya, Karaman bölgesi olarak kayıtlara geçti.

Çeşitli mal ve hizmetler ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 109,7 ile İstanbul'da, en düşük Fiyat Düzeyi Endeksi 94,1 ile Kastamonu, Çankırı, Sinop bölgesinde gerçekleşti.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler