YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Türkiye'deki hayvancılık krizinin sebebi!
İşte Türkiye'deki hayvancılık krizinin sebebi!
03 Ekim 2013 16:41
Bursa 6. Hayvancılık Fuarı'nda düzenlenen panelde sektörün durumu gözler önüne serildi.

6. Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı çerçevesinde Uluslararası Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenen hayvancılık panelinde, Türk hayvancılık sektörünün içinde bulunduğu durum masaya yatırıldı.

Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Engin Kennerman’ın yönettiği panelde konuşan Bursa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Anıl, Türkiye’de hayvancılığın geliştirilmesi için bilimsel çalışmalar yürütülmesi gerektiğini vurguladı. "AR-GE'yi ihmal ettiğimiz sürece hayvancılığımız bir adım ileri gidemez" diyen Anıl, damızlık hayvan yetiştirilmemesinin sorun olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin hayvancıkta ithalatçı ülke haline gelmesinin ciddi bir tehlike olduğunu vurgulayan Anıl, teşviklerle sektöre para akıtıldığını, ancak hükümetlerin teşviklerle hayvancılığı geliştirme çabalarının sonuç vermesinin imkânı olmadığını kaydetti. Türkiye’de üniversiteler dâhil herkesin proje ürettiğini, teşvik alınarak projelerin uygulamaya sokulduğunu anlatan Anıl, "İşletmeler kredi cazibesine kapılıyor. Sonra ne oluyor? Hiçbir şey. Aradan bir süre geçiyor, projeler sonuç vermemiş oluyor. Ortada bir sonuç yok. Çünkü Türkiye’de istatistik tutulmuyor.

Proje takibi yapılmıyor. Kurbanlık hayvanı, spermayı, damızlığı yine dışarıdan alıyoruz" diye konuştu.İsmail Anıl, hayvancılık sektöründe kaynakların doğru yere aktarılmadığını ifade ettiği konuşmasında, Türkiye’de sığırlardaki servis aralığının (iki doğum arası sürenin) çok uzun olduğuna dikkat çekerek, özel işletmeler ve TİGEM’den örnekler sundu. Anıl, "Bugünkü şartlarda kimse hayvancılıktan para kazanamaz. Neticede yetiştirici kaybeder. Tüketici, ürünü istediği fiyata alamamaktan yakınır.

Hükümet verdiği teşviklerin boşa harcanmasıyla kalır" dedi.Anıl, küçük çiftçilerin de hayvancılığı kendi ezberiyle yaptığına işaret ederek, "Bir inek 8 kez doğum yapmış. Sahibi hala o ineğin yeniden yavrulamasını bekliyor" diyerek, bu tablonun Türk hayvancılığını özetleyen çok sayıdaki öneklerden biri olduğunu sözlerine ekledi.Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam da, sığırlarda döl verimini etkileyen faktörler ve suni tohumlama uygulamalarından bahsetti.

Türkiye’de suni tohumlamayı yapan ilk serbest veteriner hekimlerden biri olduğunu belirten Sağlam, bu alanda yapılan yanlışları anlattı. Öncelikle ‘suni tohumlama’ kavramının değiştirilmesi gerektiğinin altını çizen Sağlam, "Bu kavram Türk çiftçisinin kafasında oturmadı. Ne olduğu aradan yıllar geçmesine rağmen hala anlaşılmadı. Ortada suni olan bir şey yok.

Her şey doğal, ama vatandaş bunu böyle anlamıyor. Sonuçta döl verimi düşüyor" dedi.Hükümetlerin hayvancılığa maddi destek verdiğini ancak bunların doğru adrese gitmediğini savunan Sağlam, "Büyük işletmeciler, sanayiciler bu işe nasıl para kazanırım gözüyle bakıyor. Teşvikler kaynağına gitmiyor. Gerçek yetiştiriciler desteklenmiyor. Sanayici bakışıyla hayvancılık yapılamaz’ diye konuştu.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler