YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Suudi Arabistan'ın petrol politikası
Ekonomist Deniz Gökçe Suudi Arabistan'ın petrol politikasını değerlendirdi. Gökçe'ye göre petrol savaşından Suudiler galip çıkacak.
İşte Suudi Arabistan'ın petrol politikası
19 Ocak 2016 / 12:23 Güncelleme: 19 Ocak 2016 / 12:40

İşte Deniz Gökçe'nin Akşam'da yayınlanan 'Petrol savaşı var!' başlıklı yazısından ilgili bölüm;

Peki fiyatların düşmesi kime yarıyordu? Petrol ülkelerinin şirketlerinin üretimine bakınca Suudi Arabistan’ın avantajı ortaya çıkıyor. Rystad Energy adlı araştırma şirketi aşağıdaki başa baş değerlerini hesaplamış. Petrol fiyatı 60-70 dolar varile indiğinde Kanada, Mısır, Nijerya, ABD ve Britanya petrol şirketleri kâr edemiyor, ya başa baş durumdalar ya da ziyan ediyorlar. 50 ila 60 dolar arasında fiyat varken de Venezüella ve Rusya petrolden kâr edemez hale geliyor.

Petrol 40-50 dolar arasında fiyatlanırken Norveç ve Katar da kâr edemiyor. 20-30 dolar arasında ise İran ve Irak başa baş duruma geliyor. 10-20 dolar arasında bile başa başa gelebilen sadece iki ülke var Suudi Arabistan ve Kuveyt! 

İşte Suudi Arabistan Kuveyt’in bile üç misli petrol üreten bir ülke olarak arzı arttırdığı zaman, en güçlü rakiplerini piyasada hırpalamış ve dışarıda tutmuş oluyor.

Ama tabii ki Çin’in yavaşlaması, ABD’nin de tam toparlanmamış olması petrol talebini kısmış bulunuyor, bu da Suudi Arabistan’a yarıyor. Ama Suudi Arabistan da arzı yüksek tutarak ve petrol fiyatını da aşağıya doğru iterek, birçok ülkenin petrol arz etmesini veya kar etmesini de engelliyor.

Emtia satıcısı gelişen ülkeler Çin gibi ekonomilerin genel taleplerinin kısılması nedeniyle demir, bakır, krom, nikel gibi birçok emtiada kâr edemez hale geldiler ve çok zorlanıyorlar. Ama Suudi Arabistan da enerji üretim ve satışındaki Kuveyt hariç tüm rakiplerini zora sokarak kendini kurtarmaya çalışıyor. İran ise varili 20-30 dolara inen bir petrol ortamında kar edemiyor. Yani Suudi Arabistan hem ABD gibi kaya petrolcü rakipleri pasifize etmiş, ilave yatırım yapmalarını engellemiş oluyor, hem de İran gibi Yemen’deki savaşta karşı saflarda olduğu bir düşmanı da zora sokmakta. Aramco şirketlerinden bazılarını yüzde 10 veya 15 hisselerini satarak önümüzdeki dönemdeki tüm nakit sıkıntısını da ortadan kaldırmayı planlıyorlar. Bir taşla birkaç kuş durumu yani!

 // koray
Cevabını sana ben soyliyim almanya berlin de yasiyorum.benzin 1.20 cent diesel 95 cent şimdi anladım ki.biraz ülkenizi sevin ve gurur duyun.herşeyden şikayet etmeyin...
19 Ocak 2016 23:18
"
 // AZMİ
Petrolün varil fiyatı 30 doların altına indi Türkiye de neden daha 4 tl nin bile altına inmedi.Cevabını bilen var mı...
19 Ocak 2016 Salı 16:19
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler