YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte sır gibi saklanan yerli otomobil
İşte sır gibi saklanan yerli otomobil
02 Haziran 2015 07:24
Yerli otomobilin bilinmeyenlerine ulaşıldı: 2 farklı otomobilden 4 farklı model üretilecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Kırıkkale'de müjdesi verilen yerli otomobilin detaylarına ulaşıldı. Bir değil 2 ayrı otomobil geliştiriliyor. Bunların arazi taşıtı dahil 4 farklı modeli olacak. Edinilen bilgiye göre sır gibi saklanan ve kısıtlı sayıda kişinin bildiği konu, uluslararası yoğun rekabet nedeniyle gizli tutuluyor. Bu amaçla TÜBİTAK öncülüğünde geliştirilen otomobil üretiminin Ar-Ge bölümü için sektörde dünya devi olan bir firma ile büyük oranda anlaşıldı.

Tamamen elektrikli olacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde yürüyen hazırlıklar kapsamında geliştirilen 2 otomobil de elektrikle çalışacak. Bunlardan biri 'Menzili Artırılmış Elektrikli Araç', diğeri de 'Tamamen Elektrikli Araç' olarak isimlendirildi. 'Yerli Elektrikli Araç Geliştirilmesi Projesi' ile dünya fosil yakıtları terk ederken, Türkiye de elektrikli otoya hızlı bir giriş yapacak.

Bu yıl içinde ilk prototipi üretilecek olan araçların her ikisi de çevre ile dost, verimli motor teknolojisine sahip olacak. Ağustos ayında test sürüşü yapılmaya başlanacak olan ilk otomobil 'Menzili Artırılmış Elektrikli Araç' olacak. İçten yanmalı motorlara göre daha az yakıt harcayacak olan araç için birinci faz tamamlandı ve imzası atıldı.

2016'da ilk filo üretilecek

Test aşamasına gelinmiş olması, yabancı yatırımcıyı da ikna ederken, ilk filo üretimi 2016'da yapılacak. Yine İzmit bölgesinde üretilecek olan yerli otomobil, TÜBİTAK bünyesindeki 'Otomobil Mükemmelliyet Merkezi' oluşturulmasıyla desteklenmeye devam edilecek. Proje ile Türkiye otomotivde teknolojiyi üreten ve geliştiren ülke haline gelecek. Uluslararası alanda rekabet edecek bir marka oluşturulacak.

Müjdeyi Başbakan Davutoğlu verdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kırıkkale'de uzun süredir üzerinde çalışılan yerli otomobille ilgili de önemli açıklamalar yaptı. Başbakan, ''Geçen hafta milli bölgesel uçağımızın müjdesini paylaşmıştık. Bu hafta da elhamdülillah bütün hazırlıklar tamamlandı. İmzalar atılıyor, kendi milli otomobilimizi yapıyoruz inşallah. 2015 Ağustos'unda ilk prototip üretim, 2016'da inşallah ilk filo üretim gerçekleşecek. En geç 2020'de seri üretime geçilecek'' dedi.

Davutoğlu, Kırıkkalelilere de ''Şimdi Kırıkkale yükselirken yine ikisi üzerinde yükselecek. İnşallah Türkiye'de ilk olarak Kırıkkale'de silah organize sanayi bölgesi kuruyoruz. Böylece Kırıkkale'de çok daha fazla aş, iş olacak" müjdesi verdi.

Etiketler: ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler