YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte 'Recep'in Tavuğu'nun reklam hikayesi
İşte 'Recep'in Tavuğu'nun reklam hikayesi
İşte 'Recep'in Tavuğu'nun reklam hikayesi
08 Ağustos 2008 / 07:35 Güncelleme: 08 Ağustos 2008 / 00:00

Turkcell Üst Yöneticisi (CEO) Süreyya Ciliv, 2008 yılında YTL bazında çift haneli büyümeyi hedeflediklerini belirterek, gelirlerini en az yüzde 10 büyütmeyi planladıklarını bildirdi.  Ciliv, Turkcell'in ikinci çeyrek sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında, Turkcell'in başarılı bir ikinci çeyrek geçirdiğini, net gelirlerini yüzde 17 artırarak yaklaşık 1,8 milyar dolara çıkardığını, şirketin 641 milyon dolar amortisman, vergi ve faiz öncesi karı (AVFÖK) elde ettiğini bildirdi.


Türkiye'de toplanan 171 milyar YTL verginin 5 milyar YTL'sinin Turkcell'in katkılarıyla toplandığını ifade eden Ciliv, şirketin bu dönemde 119 milyon dolar vergi ödediğini, net karının ise yüzde 56'lık artışla 426 milyon dolara ulaştığını kaydetti.


Turkcell'in pazar payının yüzde 56'larda olduğunu bildiren Ciliv, şöyle devam etti:


"Zor bir ortamdı. Çift haneli enflasyon gördük, belirsizlik döneminden geçtik. Rekabetin çok çetin, regülasyonun çok aktif olduğu bir dönemdi. Ara bağlantı ücretlerinde 33'lük düşüş oldu. Bu tabii ki bizim işlerimizi etkiledi. Diğer operatörleri aramada da ciddi düşüş oldu. Telekomünikasyon Kurumunun aldığı kararların bizim verilerimize negatif etkisi oldu."


Turkcell'in, devamlı en iyi alternatifi sunan operatör olmak için çalıştığını kaydeden Ciliv, abone sayısının ise 202 bin artarak 35,4 milyona ulaştığını bildirdi.


TURKCELL'İN YURT DIŞI FAALİYETLERİ


Konuşmasında Turkcell'in yurt dışı faaliyetleri hakkında da bilgi veren Ciliv, şirketin yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da önemli başarılar kazandığını belirterek, son olarak Belarus'ta BeST şirketinin yüzde 80'ini aldıklarını hatırlattı.


Ukrayna'daki gelişmelerinin de sürdüğünü, buradaki gelirlerinin ikinci çeyrekte 110,1 milyon dolara ulaştığını bildiren Ciliv, yüzde 18,7'lik pazar payına sahip oldukları Ukrayna'da, 10 milyon aboneleri bulunduğunu söyledi.


Kazakistan, Azerbaycan, Moldova ve Gürcistan'da da ciddi gelişmeler sağladıklarını anlatan Ciliv, burada abone sayısında yüzde 40'lık artış olduğunu, konsolide gelirlerinin ise yüzde 33 oranında arttığını bildirdi.


Kuzey Kıbrıs'ta da 286 bin aboneleri bulunduğunu, burada çok ciddi bir fark yarattıklarını dile getiren Ciliv, 3. nesil lisansını 10 milyon dolar ödeyerek aldıklarını hatırlattı.


Ciliv, 14 Ekim 2008 tarihinde 3. neslin ticari uygulamasına başlayacaklarını, bu teknolojiye 14,7 milyon YTL'lik yatırım yapacaklarını söyledi.


Çok ciddi rekabete rağmen çok başarılı bir ikinci çeyrek geçirdiklerini ifade eden Ciliv, şöyle devam etti:


"Bazı fiyatların düşmesinden gelir kaybımıza rağmen bu büyümeyi sağladık. Önümüzdeki dönemde önceliklerimiz, hızlı interneti Türkiye'ye getirmek, vergilerin düşmesi konusunda çalışmalarımıza devam etmek, numara taşınabilirliğine hazırlanmak, alt yapı yatırımlarımızı artırmak ve adil rekabet ortamının devamı için çalışmaya devam etmek olacak. Kendimize 2008 yılı için bazı hedefler koyduk; YTL bazında çift haneli büyümek... Gelirlerimizi en az yüzde 10 büyüteceğiz diyoruz. Bunu yaparken de karlılığımızı sürdürerek yıl sonu AVFÖK'ü yüzde 38 oranında tutabiliriz diye bir hedef koyduk."


Ciliv, Turkcell'in Erzurum'da bulunan çağrı merkezinin başarısından yola çıkarak Diyarbakır'da da çağrı merkezi kurduklarını, Eylül ayında faaliyete geçecek çağrı merkezinde test çalışmalarının başladığını bildirdi.


Konuşmasında Gönül Köprüsü projesine de değinen Ciliv, 100 bin öğrenciye ulaşan projenin birleştirici, sevgi dolu, sınırları yıkan, barış dolu bir proje olduğunu ifade etti.


"3. NESİLDE MÜŞTERİ BİZİ TERCİH EDECEK"


Gazetecilerin sorularına da yanıtlayan Ciliv, Turkcell'in pazar payına ilişkin bir soru üzerine, 4-5 yıldır pazarda pay kaybettiklerini, ancak pastayı büyütürken işlerini de büyütmeye odaklandıklarını anlattı.


Numara taşınabilirliğine ilişkin bir soru üzerine Ciliv, Turkcell'in başından beri numara taşınabilirliğine karşı durmadığını, ihaleye girerek bunu kabul etmiş olduklarını anlattı.


3. nesile hazır olacaklarını ve bunun da bir fırsat olduğunu ifade eden Ciliv, "Müşterilerin burada bizi tercih edeceklerine inanıyorum" şeklinde konuştu.


Bu teknolojiye 1 yıl önce geçilmesi gerektiğinin altını çizen Ciliv, 3. nesile geçiş konusunda ilgili tarafların kararlı olduklarını anlattı.


Teknolojinin ve rekabetin artmasından memnun olduklarını dile getiren Ciliv, ancak Turkcell'in hedefinin dünyanın önemli teknoloji şirketleri arasında yer almak olduğunu, lider olmak için de rekabette kazanıyor olmak gerektiğini söyledi.


Ciliv, "Yeni teknoloji gelsin, en iyi teknolojiyi sunan kazansın" dedi.


SURİYE HEYECANLI BAŞLAMIŞTI...


Ciliv, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Karamehmet ile Belarus'ta bir toplantıda çekilen fotoğraflarına ilişkin bir soru üzerine, "Mehmet Emin Karamehmet, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en başarılı müteşebbisi. Aklı fikri iş olan, yaz tatili bile yapamayan bir kişi. Dış ülkelere açılma konusunda büyük heyecan duyuyor. Bizi de bu konuda destekliyor. O ülkelerdeki fırsatları değerlendirmemiz konusunda yardımcı oluyor" şeklinde konuştu.


Ciliv, Belarus'taki şirketin yönetiminde Ukrayna'da kazandıkları tecrübelerden faydalanacaklarını anlattı.


Turkcell'in yurt dışındaki fırsatları değerlendirdiğini belirten Ciliv, Suriye'ye ilişkin bir soru üzerine, "Suriye heyecanlı başladı fakat şu an donmuş vaziyette" dedi.


Süreyya Ciliv, "sanal mobil operatörlük" konusunda bir soru üzerine, sektördeki rekabete dikkati çekerek, "Biz onu da bir fırsat olarak görüyoruz. Biraz daha çeşitlilik olabilir" dedi.


RECEP İVEDİK'Lİ TURKCELL REKLAMI...


Recep İvedik karakterinin Turkcell reklamlarında kullanılmasına ilişkin bir soru üzerine Ciliv, Turkcell'in 35 milyon müşterisi bulunduğunu, bu filmi de 5 milyon kişinin izlediğini hatırlattı.


Recep İvedik'i seven insanlar bulunduğunu, sanatçı Şahan Gökbakar'ın da önemli bir yetenek olduğunu ifade eden Ciliv, "Turkcell olarak yetenekleri değerlendirmek istiyoruz" dedi.


Recep İvedik'in aslında çok iyi kalpli ve doğru bir adam olduğunu, ancak konuşmasında çok dikkatli olmadığını anlatan Ciliv, bu reklamla da yaratıcılığı ön plana çıkarmayı amaçladıklarını söyledi.


Yurt dışında yaşayan yeğenlerinin de Türkiye'ye geldiklerinde bu filmi görmek istediklerini anlatan Ciliv, Turkcell'in, reklam kampanyalarında başka ünlüleri de kullanabileceğini belirtti.
 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler