YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte İstanbul'da kurbanlık fiyatları
Kurban Bayramı'nda kesim için İstanbul'a getirilen büyükbaş kurbanlıklar, 4 bin ile 9 bin lira, küçükbaş kurbanlıklar ise 600 ile 1500 lira arasında satışa sunuluyor...
İşte İstanbul'da kurbanlık fiyatları
31 Ekim 2011 / 11:44 Güncelleme: 31 Ekim 2011 / 12:26

Zeytinburnu'nda Belgradkapı'da kurulan hayvan satış yerinde büyükbaş hayvan satıcısı Yaşar Öztürk, bir hayvanın yetiştirilme maliyetinin yaklaşık 3 bin lira olduğunu belirterek, en büyük hayvanın 9 bin liradan satıldığını, en küçük hayvanın fiyatının ise 4 bin lira olduğunu kaydetti.

Öztürk, satışlardan memnun olduğunu ifade ederek, ''Bayrama bir hafta var, ama satacak sadece 3 hayvanımız kaldı. Avrupa yakasında hayvan sıkıntısı çekenler, karşı taraftan bakabilirler'' dedi.

Satıcılardan Hüsnü Karagöz de, fiyatlarda geçen seneye göre artış olduğunu anlatarak, kurbanlıkları 4 bin 500 ile 8 bin lira satışa sunduklarını ve alıcının da satıcının da memnun kaldığını söyledi.

Karlarının az olduğunu, ancak maliyetini karşıladığını aktaran Karagöz, ''Bu sene satışlar daha yoğun. Avrupa yakasında sıkıntı yaşanabilir. Kastamonu'dan 20 hayvan getirdim, 2 tanesi kaldı'' dedi.  

Küçükbaş hayvan satıcısı Memduh Ceylan da, hayvanları Edirne'den getirdiklerini ve kendilerinin beslediğini belirterek, yerli hayvanın ithal hayvana benzemediğini, yetiştirdikleri yerli hayvanda yağın az olduğunu kaydetti.

Kurbanlık satışında talep patlaması yaşandığını ifade eden Ceylan, ''Küçükbaş bir kurbanı yetiştirme maliyeti 400-500 lirayı buluyor. Taban fiyatımız 600 liradır. Fiyatı en yüksek hayvan ise 1500 liradan satılıyor. Her bütçeye hitap etmek lazım. Biz pazarlıklarla 650 diyoruz, ama 550'ye de verdiğimiz oluyor. Bizim de yer belgeleri, veteriner parası gibi masraflarımız oluyor. Biz, tezgaha gelen vatandaşı eli boş göndermemeyi amaçlıyoruz. İthal mala rağbet olmasın istiyoruz'' diye konuştu.

Pazara kurbanlık almaya gelen Süleyman Örnek de, fiyatlarda geçen yıla oranla farklılık bulunduğunu anlatarak, kurbanlık fiyatlarını umdukları gibi olmadığını ve fiyatların yüksek olduğunu söyledi.

Geçen yıl aynı kilodaki kurbanlığı 3 bin 600 liraya aldığını, şimdi 7-8 bin lira olarak fiyat biçildiğini belirten Örnek, ''15 yıldır kurban kesiyoruz ve hiç sıkıntı çekmedik, ama bu sene sıkıntılarla karşı karşıya kaldık'' dedi.

Kurbanlık bakmaya gelen Halil Ulu da şu anda hayvan sıkıntısı yaşandığını ve fiyatların yüksek olduğunu ifade ederek, umduklarını bulamadıklarını, uygun kurbanlık bulana kadar gezmeye devam edeceklerini söyledi.

Satış yerindeki alıcılardan Vehbi Cafri de, fiyatların geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 40 daha yüksel olduğunu anlatarak, kurbanlık bakarken hayvanın temiz, diri ve sağlıklı olmasına dikkat ettiğini, bu fiyatlarla kurbanlık alamayacağını kaydetti.

Kurbanlık bakan Şevket Süleymanoğlu da, kurbanlık almayı düşündüklerini, ancak bu fiyatlara bütçelerinin uygun olmadığını belirterek, ''Uygun fiyata kurbanlık bulmaya çalışıyoruz. Biz 5 kişiyiz, anlaşmak da zor oluyor. Son zamana bırakmak istemiyoruz'' diye konuştu. (AA)

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler