YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte hain darbe girişiminin Türkiye'ye maliyeti
Bakan Bülent Tüfenkci, 15 Temmuz hain darbe girişiminin Türk ekonomisine faturasının ilk belirlemelere göre 300 milyar lira olduğunu söyledi.
İşte hain darbe girişiminin Türkiye'ye maliyeti
02 Ağustos 2016 / 05:00 Güncelleme: 02 Ağustos 2016 / 09:17

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 15 Temmuz darbe girişiminin Türk ekonomisine faturasının ilk belirlemelere göre 300 milyar lira olduğunu açıkladı. Tüfenkci, ayrıntılı hesaplamalarla bu rakamın artacağını da ekledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bir grup gazeteciyle sohbetinde, piyasalarındarbe girişiminden nasıl etkilendiğini, ekonomi açısından sonuçlarını değerlendirdi. Piyasaların darbe girişimi sonrası iyi sınav verdiğini söyleyen Tüfenkci şunları söyledi: ““Millete teşekkür etmek lazım. Darbe başka ülkelerde olsa, bu piyasalar bir haftadan önce açılmazdı. Türkiye’de cuma günü darbe girişimi oldu. Pazartesi, bankalar, borsalar, ürün piyasaları, ticaret merkezleri açıldı. Faizler olağanüstü artmadı. Borsasınırlı düştü. Büyüme oranını ya da ihracat rakamlarını revize etme gereği yok. Millet sağlam durdu. Pazartesi gününden itibaren 10 milyar dolar bozduruldu ve bankaya yatırıldı. Bu da doların normal seyrinde gitmesine neden oldu. Yabancılar çok yüklü çıkışlar yapmadı.”

AZ BİLE SÖYLÜYORUM

Yaptıkları ilk hesaplamalara göre, darbenin ekonomiye maliyetinin 300 milyar lira olduğunu kaydeden Tüfenkci, “Savaş uçakları, helikopterler, silahlar, bombalar, binalar; 300 milyar lira. Belki az bile söylüyorum, daha da artabilir. Tabi orta vadede tümmaliyet çıkacak. Örneğin, yurtdışından siparişler iptal oldu. Adamlar gelemedi. Çünkü darbeciler Türkiye’yi üçüncü dünya ülkesi görüntüsüne soktu. Sokaklarda tankların olduğu, meclisin bombalandığı görüntülerden sonra gelmiyorlar. Bütün bunların tüm maliyeti orta vadede çıkacak”diye konuştu.

TURİZMCİLER DE HAKLI

Tüfenkci, izinlerin iptali nedeniyle bazı turizm rezervasyonlarının iptal edilmek zorunda kaldığını da hatırlatarak şöyle konuştu: “Turizm şirketlerinden vatandaşlara anlayış bekliyoruz. Onlar da zor bir dönem geçiyorlar biliyoruz. Ama, bu dönemde asil bir duruş sergileyen millete karşı onlardan da asil bir duruş sergilemelerini bekliyoruz. Sektör zor durumda, terör olayları, Rusya krizi, darbe girişimi. Biz de bakanlık olarak üstlerine gidersek nefes alacakları yeri kalmaz. İzin yasağı nedeniyle 1 milyon rezervasyon iptal edilmiş. Ama bundan sonra turizm de toparlayacak.”

FETÖ’YÜ YURTDIŞINA GİDİP ANLATACAĞIZ

BAKAN Tüfenkci, yurtdışında tüm yaşananları anlatan bir tanıtım atağına geçeceklerini belirterek, “Bizim elimizde müthiş bir direniş öyküsü var. Bunu doğru kodlarla çok iyi anlatmamız lazım. Bunun için işadamları, sanatçılar, sporcular, siyasiler seferber olacak. Biz doğru bilgiye vereceğiz, onlar anlatacak. Bizim suratle bir organizasyona girmemiz lazım. TOBB, TESK gibi kurumları da kullanmamız lazım. FETÖ’yü çok iyi anlatmalıyız. FETÖ’nün nasıl bir terör örgütü olduğunu anlatacağız” dedi.

YARI TANRI GİBİ KABUL EDİYORLAR

Bakan Tüfenkci, “Sapkın bir dini inanışları var. Fetullah Gülen’i yarı tanrı kabul ediyorlar. Sapkın inançlarını bu millete enjekte etmek için bu darbeyi yaptılar. Otoriter bir yapı kurarak, zorla milleti dizayn etmek istediler. Beyinleri ele geçirilmiş insanlar bunlar. Hipnoz olmuşlar. Adam diyor ki ‘benim tek görevim kendimi gizlemek.’ Amaca ulaşmak için her şeyi yapar bunlar” yorumunu da yaptı.

 // Fatih
Allah Bizi vatansız bırakmasın.Yurtdışında yaşıyorum Burdaki bankada Döviz hesabım vardı çektim Hemen Vatana yolladım Tl ye çevirdim elimden başka bişey gelmiyor ama şunu unutmayalım bizler inançlı dürüst samimi olduğumuz sürece Allahın izniyle kimse bizi yıkamaz ama ilk önce kendimizi düzeltelim yıllarca zihnimize bi lafı yerleştirdiler Devlet malı deniz .... Bu düşünceyi silelim kim vergi kaçırıyor kim kaçak iş yapıyorsa ihbar edelim Vatsndaşlık vazifemiz...
02 Ağustos 2016 12:29
 // Başbuğ Tong Yabgu
Bir an önce herkes yastık altı ve diğer bankalarda olan paralarını, Devlet bankalarına yatırsın. Dövizi olan derhal bozdursun. Herkes Vergilerini erken ödesin. Daha bir sürü Devletimize Ekonomik desteği örneği verilebilir. Ekonomik uzmanlar bizlere yol gösterebilir. Siz Kanal A Yönetimi, böyle bir Ekonomik Destekleme Kampanyası başlatırlarsa çok süper olur. Bir an önce Milletimiz harekete geçirilmesi lazım, bu konuda....
02 Ağustos 2016 10:35
bizi soydular
 // memiş özel
zaten bizi soymuşlardı,bütün mal varlıklarına el konulsun,çocukları ve eşleri dahil
...
02 Ağustos 2016 Salı 09:26
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler