YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte gıda hilecilerinin son numarası
İşte gıda hilecilerinin son numarası
10 Temmuz 2014 23:45
Hileli gıda satışı yapan firmaların son numarası ortaya çıktı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, sağlıklı gıda için yapılan denetimlerde karşılaştıkları zorlukları anlattı.

Eker yapılan denetimleri ardında ceza verilen bazı firmaların aynı ürünleri yeni etiket yapıştırarak piyasaya sürdüklerinden yakındı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker önceki gün gazetecilerle Ankara'da iftar yemeğinin ardından yaptığı sohbette GDO'lu ürünleri piyasa süren ve tüketicilerin haklarını ve sağlığını tehlikeye atan firmaları tespit ederek teşhir ettiklerini hatırlattı.
 
Denetimler sürüyor
 
Eker, "Örneğin, yüzde yüz dana eti yazıyor. Mesela keçi sütü yazıyor içinde, koyun sütü var. Bunların hepsi yazmak zorunda. Biz raftan ürünü, içinde başka bir şey çıkarsa ceza veriyoruz ve teşhir ediyoruz. Bu tür uygulamalarla gıda ile ilgili tüketicilerimizin hak ve menfaatlerini koruyoruz" dedi.

Etiketleri değiştiriyorlar
 
Yapılan incelemelerin ardından yeni etiket yapıştırarak tekrar aynı ürünü satmak isteyen firmaların da olduğunu ifade eden Eker, şunları söyledi: "Tekrar inceleme yaptığımızda görüyoruz; ceza alan ürünün üzerine ustaca etiket yapıştırmış, altında eski ürün var, etiketi değiştirmiş.  Bunları teşhir ediyoruz.

Kirlilik tehlikesi artıyor!
 
Bu uygulamalara devam edilirse cezalarımız artıyor. Kamuoyu bilincinin oluşması ve algı çok önemli. Medyanın katkı ve desteği olması gerekiyor. Doğru şekilde bilgilenme çok önemli. Tek başına tüketicinin menfaatleri değil, aynı zamanda sağlığıyla ilgili ciddi problemlere neden olabilir. Tüketici için şehirlerde enformatik kirlilik tehlikesi artıyor. Bu da başka bir sorun yaratır. Tüketicinin kafası karışıyor."

 

 

HABER7

Etiketler: , , ,
00:50
 // VAHŞİ KAPİTALİZM
Bu ürünler hastalık, bu hastalıklar ise tıbbi ilaçların satışına yarıyor. Bence bu sahtekarlar terör suçundan çok ağır cezalar almalıdır. Resmen insan öldürüyorlar....
11 Temmuz 2014 00:50
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler