YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Erdem Başçı'nın yeni görevi
Görev Süresi 19 Nisan'da dolacak olan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın yeni görevi de netleşti.
İşte Erdem Başçı'nın yeni görevi
11 Nisan 2016 / 18:05 Güncelleme: 12 Nisan 2016 / 10:07

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın yerine gelecek olan isim belli olurken Başçı'nın yeni görevi de netleşti.

Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya Merkez Bankası Başkanı olurken, Reuters'a göre Erdem Başçı da OECD nezdince büyükelçi olarak atanacak.

BAŞÇI'DAN İLK YORUM: GÜVENMEYE DEVAM EDİN

Yeni görevi belli olan Başçı, son kez Başkanlık ettiği MB Genel Kurulu sonrası kendisine yöneltilen soruya ''Tek söyleyeceğim şey var Merkez Bankası'na güvenmeye devam edin'' yanıtını verdi.

ERDEM BAŞÇI KİMDİR?

1966 yılında Ankara'da doğan Doç. Dr. Erdem Başçı, ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden 1987 yılında yüksek şeref derecesiyle mezun oldu.

Bilkent Üniversitesinde İşletme Bölümünde yüksek lisans programını 1989 yılında birincilikle bitirdi. 1990 yılında Bilkent Üniversitesinden iktisat dalında yüksek lisans ve 1993 yılında Johns Hopkins University'den iktisat dalında yüksek lisans derecelerini aldıktan sonra, 1995 yılında Bilkent Üniversitesinden İktisat Doktoru unvanını aldı.

1995-2003 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde Öğretim Üyesi olarak çalıştı.

1999 yılında YÖK'ten doçent unvanını alan Başçı'nın araştırma yaptığı ve ders verdiği konular; para iktisadı, finansal iktisat, makro iktisat kuramı ve matematiksel iktisattır.

Başçı, York University'de 1999 yılında Misafir Öğretim Üyesi olarak dersler verdi.

Uluslararası kongrelerde çok sayıda tebliğ sunan Başçı'nın akademik çalışmaları, Oxford Economic Papers, Journal of Banking and Finance, Journal of Economic Dynamics and Control ve Journal of Mathematical Economics gibi dergilerde yayımlandı.

Ayrıca Başçı'nın Springer-Verlag ve Palgrave gibi yayınevleri tarafından basılmış kitaplarda yer alan ortak çalışmaları vardır. 

Başçı'nın iktisat literatürüne teorik katkılarının yanı sıra Türkiye ekonomisi üzerine yayımlanmış çalışmaları da bulunmaktadır.

9 Ekim 2003 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevine atanan Doç. Dr. Erdem Başçı, 19 Nisan 2011 tarihinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına atandı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler