YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte emeklilere yapılacak zam
İşte emeklilere yapılacak zam
02 Ocak 2010 14:10
Düşük maaşlılar için yaklaşık 100 lira, yüksek maaşlılar için de...

Emeklinin kulağı Başbakan Tayyip Erdoğan'ın salı günü açıklayacağı zam haberine çevrildi. Milyonlarca kişinin merakla beklediği çalışmanın ayrıntılarına ulaşıldı.

Buna göre, 2001 yılından önce emekli olan 2,5 milyon kişiyi kapsayacak intibak düzenlemesinden vazgeçildi. Başbakan'ın talimatıyla zammın, tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerini kapsayacak şekilde genişletilmesi kararlaştırıldı. Böylece, düşük maaşlılar için yaklaşık 100 lira, yüksek maaşlılar için de enflasyon oranındaki zamma ilave olarak ortalama 20 lira artış sağlanacak. Memur emeklileri, çalışanlara yapılan artışı oranında zam alacak. Uygulamadan 5 milyon 221 bin SSK emeklisi ile 2 milyon 77 bin Bağ-Kur emeklisi yararlanacak. Tekel eylemiyle gündeme gelen özelleştirme işçilerine ise ortalama 115 TL zam yapıldı.

SSK ve Bağ-Kur emeklisine yılbaşında normalde yüzde 4,5'luk enflasyon oranında zam yapılacaktı. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) uzun süredir üzerinde çalıştığı düzenleme emekliyi sevindirecek. Emekli maaşlarında yapılacak iyileştirmeyi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, salı günü grup toplantısında duyuracak. Zaman'ın ulaştığı ayrıntılara göre emekli maaşlarının artışında temel kriter, yüzdelik zam yerine 'düşük maaşlıya yüksek, yüksek maaşlıya düşük zam' şeklinde olacak. Artış özellikle Tarım Bağ-Kur ile SSK Tarım emeklileri için önem taşıyor. Bu gruplarda ortalama maaş 500 TL civarında. Yaklaşık 100 lira iyileştirme yapılmasıyla birlikte yüzde 20 civarında zam yapılmış olacak. Yeni düzenleme, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun 2010 yılında toplam 75 milyar TL'lik emekli maaşı ödemelerini 78 milyar liraya yükseltecek. Küresel ekonomik krizden çıkışla birlikte bu rakamın bir kısmı, prim gelirlerindeki artışla karşılanacak. Kalan kısım ise akaryakıt, sigara ve benzeri ürünlere yapılan son zamlardan gelecek 5 milyar liradan karşılanacak.

Bugün

ESASEN YAZMAMAK LAZIM !
 // İSHAK DURMUS
1998 YILINDA 9443 GÜN ÜZERİNDEN VE TAVANDAN EMEKLİ OLDUM.
AYNI KOŞULLARDA EMEKLİ OLAN 1.300.-TL ALIRKEN BİZLERİN 800.- TL ALMASINI İZAH EDEBİLEN BİR BABAYİĞİT VARSA BUYURSUN GELSİN.!...
05 Ocak 2010 09:59
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler