YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Başbakan'a pes dedirten tablo!
Katıldığı iftarda "Kredi kartı kullanmayın" diyen Başbakan Erdoğan'a pes dedirten tablo netleşti. Bankaların komisyon ve ücret gelirleri 3 ayda 1 milyar lira artarken, faiz dışı gelirleri 19.2 milyar TL oldu.
İşte Başbakan'a pes dedirten tablo!
18 Temmuz 2013 / 12:34 Güncelleme: 18 Temmuz 2013 / 12:37

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün katıldığı bir iftarda bankalara yönelik "Faiz dışı gelirle abat olan var. Kredi kartı falan diyorsunuz ya, bunları almayın" şeklindeki sert sözlerinin gerekçesini, bankacılık verileri net bir şekilde ortaya koydu.

Bankalar, bu yılın ilk çeyreğinde vatandaştan hizmet geliri ve komisyon adı altında 5 milyar 359 milyon lira aldı. Geçen ayın aynı dönemine göre bu kalemden alınan ücretler de 1 milyardan fazla arttı.

Ücret ve komisyonlar uçtu

Başbakan'ın kredi kartı çıkışı ve Rekabet Kurulu'nun 12 bankaya yönelik "rekabeti ihlal" cezasıyla birlikte gözler bankacılık sektörüne çevrildi. Erdoğan'ı isyan ettiren tabloyu Türkiye Bankalar Birliği verileri ortaya koydu.

Verilere göre bankaların faiz dışı gelirleri 2012'de 19 milyar 237 milyon lira oldu. Bu yılın ilk üç ayında 7 milyar 792 milyona ulaşan toplam faiz dışı gelirin 5 milyar 359 milyon lirasını hizmet gelirleri ve komisyonlar, 2 milyar 250 milyonunu diğer gelirler, 170 milyonunu aktif satış kazançları oluşturdu. Geçen yılın aynı döneminde ise 6.7 milyar lira olan faiz dışı gelirin 4 milyar 373 milyonunu hizmet geliri ve komisyonlar oluşturdu.

56.4 milyon kart var

Bu gelişmeler Meclis gündemine de taşındı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, bir soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'de 56.4 milyon kredi kartı, 41 milyon da kart hamili olduğunu söyledi.

5 ayda kartla 168 milyar harcadık

Kredi kartı ile yapılan işlemler bu yılın ilk 5 ayında 168.2 milyar lira olarak gerçekleşti. Kart sayısı gibi harcamalar da patladı. Kredi kartı harcamaları yüzde 24 artış gösterdi. Sektörün takipteki alacakları geçen yılın martına göre yüzde 9'u geçti.

Takipteki alacaklarda son üç yılın rekoru yaşandı

Bankaların takipteki alacakları ilk çeyrekte yüzde 9.2 artarak 25.6 milyar liraya çıktı. Kredi kartı alacaklarının artış hızı takipteki alacakların büyüme oranını geride bıraktı. 472 milyon liralık artışla son 3 yılın en yüksek artışı yaşandı.

banka.jpg

 

Sabah

Etiketler: , ,
BU HUKUKSAL SOYGUNCULUKTUR. NORMAL SOYGUNDAN CEZASI ÇOK DAHA AĞIR OLMALI
 // uğur kayabaş
Şimdiye kadarki uygulamada: türk milleti inek yerine, hakimler çoban yerine konulup hakimler tarafından güdülen türk milleti bankalarca herzaman faiz dışı masraflar adı altında sağıldı. Bankalar paranın önceki-şimdiki-sonraki zamanına göre para alıp satarlar. bunun dışında istihbarat, dosya, elektirik, su vb masraflar talep etmesi mantıksız ve yasal değildir.şimdiye kadar buna nasıl göz yumuldu çok şaşırtıcı. bankaların türk billetine dava açsın aç masın faiz dışı aldıkları para geri ödenmeli...
19 Temmuz 2013 Cuma 14:45
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler