YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte Başbakan Erdoğan'ın bahsettiği 'B Planı'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "B planı" netleşiyor. Merkez'in yasası büyümeye öncelik verecek şekilde değişecek. Yatırıma teşvik geliyor, işverenin maliyeti düşecek
İşte Başbakan Erdoğan'ın bahsettiği 'B Planı'
31 Ocak 2014 / 09:32 Güncelleme: 31 Ocak 2014 / 09:38

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "B,C planlarımız var. Alışılmışın dışında bir şey istiyoruz" sözlerinin perde arkası aydınlanmaya başladı.

Edinilen bilgilere göre hükümetin masasında Merkez Bankası Yasası'nda değişiklik yapıp büyümeye öncelik verilmesi, uluslararası sermayenin Türkiye'ye çekilmesi için teşvik sisteminde iyileştirici düzenlemeler ve maliyetleri aşağı çekecek adımlar var. 

Görev tanımı

Merkez Bankası'nın şok faiz artışının büyümede Türkiye'ye fren yaptırıp rantiyeye kazandıracağını öngören hükümet, kanun değiştirmeyi planlıyor. Buna göre, yasaya ABD ve Avrupa'daki muadilleri gibi büyüme ve istihdam politikalarını destekleyici net görev tanımı eklenecek. Bu konu daha önce birçok işadamı tarafından gündeme getirilmişti. 

Kredi kolaylığı

Küçük işletmelere yönelik kredilerde bankaların istediği yüksek komisyonlara neşter vurulacak. Bankalar, kredilerin belli miktarını daha düşük faizle işletmelere kullandıracak. Teşvik belgeleriyle yatırımlarda maliyetler azaltılacak. Sınırlı sayıda belgeden vergi alınması öngörülüyor. Yerli-yabancı ya da sabit veya portföy yatırımı demeden her türlü destek sağlanacak. İstihdam teşviklerinden yararlanma koşulları kolaylaşacak. 

Öncen yüklemeli sıkılaştırma

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı özetlerini yayınladı. Metinde, "Bu doğrultuda kurul, enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın engellenmesi için güçlü ve önden yüklemeli bir parasal sıkılaştırmaya gidilmesinin uygun olacağına karar vermiştir. Gerekli görüldüğü takdirde, ilave bir sıkılaşmaya gidilir" denildi.

Sermaye kontrolü yok

Ekonomi yönetiminin İran gezisi öncesi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplanarak faiz zirvesi yaptığı öğrenildi. Bir süredir tartışılan 'sermaye kontrolü' konusunun toplantı gündeminde olmadığı belirtildi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de dün bu konudaki tartışmalara son noktayı koydu. Bakan Şimşek, sermaye hareketlerine kısıtlama gelmeyeceğini, kur rejiminin değiştirilmesinin gündemde olmadığını, büyümeyi desteklemek üzere vergi çalışması başlatmak için şu an erken olduğunu söyledi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "B, C planlarımız var. Türkiye'yi daha şeffaf hale getirmek için reformlar yapacağız" değerlendirmesinde bulundu.

 

SABAH

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler