YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte ayrılanlara tazminat müjdesi
İşte ayrılanlara tazminat müjdesi
06 Ağustos 2015 20:06
15 yıl ve 3600 günü doldurup işyerinden ayrılanlara müjde. Yargıtay, iş değiştirenlerin tazminat alabileceğine hükmetti.

Ülkemizde bazı durumlarda işçi istifa etse de kıdem tazminatını alabiliyor. İstifa halinde de tazminat hakkı doğuran yollardan biri, 15 yıl ve 3600 gün formülü. Sigorta başlangıcı 9 Eylül 1999'dan önce olanlar; sigorta süresi 15 yıla, primi 3 bin 600'e tamamlanmışsa ve işyerinde de en az 1 yıl dolmuşsa, ayrılarak tazminat alabiliyor.

Bunun için SGK'dan şartların tamamlandığına dair yazının alınarak işverene başvurulması gerekiyor. Bu formülle işten ayrılanlar için yargıdan önemli bir karar çıktı. Yargıtay, bu kişilerin, hangi niyetle istifa ederse etsin kıdem tazminatını alabileceğine karar verdi. Başka bir işyerinde çalışmak için ayrılan da tazminatını alacak.

'KÖTÜ NİYET OLMAZ' 

15 yıl ve 3 bin 600 prim günü dolduran bir işçi, iş sözleşmesini feshetti. Ancak işveren, işten çıkıp başka yerde çalışmaya başladığı için işçiye tazminat ödemedi. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, işçinin başka yerde çalışmasına engel olmadığını belirtti, tazminata karar verdi.

 

TAKVİM

1
 // 1
böyle kanun vardı zaten kimi kandiriyonuz Yargıtay sadece kanuna uygun karar almış arti 99dan önce niye sonrakileri niye kapsamiyor???Bırakın bu işleri kardeşim geçin patrondan bakan vekil olursa milletin hali harap bu ülkede...
06 Ağustos 2015 21:45
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler