YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşte '17 Aralık'ın Türkiye'ye maliyeti!
İşte '17 Aralık'ın Türkiye'ye maliyeti!
10 Mart 2014 20:30
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, 17 Aralık'tan bu yana Türkiye ekonomisine verilen zararın 140 milyar lira olduğunu söyledi.

Çavuşoğlu, bir dizi açılış ve seçim çalışması için Antalya'nın Korkuteli ilçesine geldi. Korkuteli’nde partililer tarafından yolda karşılanan Çavuşoğlu, Orman ve Su işleri Bakanlığı tarafından Korkuteli Kaymakamlığı önünde düzenlenen toplu açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, yapılan yatırımların toplam maliyetinin 5 milyon lirayı bulduğunu belirterek, Korkuteli’nin yaylacılık ve meyvecilik açısından önemli bir ilçe olduğunu söyledi. Yapılan yatırımlarla ilçede sulanmayan arazi, tarla kalmayacağını dile getiren Vali Öztürk, şöyle konuştu: "Korkuteli meyvecilikte Türkiye'yi etkiliyor. Burada bir kıtlık olunca Türkiye üretimi etkileniyor. Burada yapılan yatırımlar fazlasıyla yerini buluyor. İlçenin refahı, ekonomik durumu artıyor. Bu yatırımlar sayesinde ne yerleşim yerlerini ne de tarlaları su basacak. Oturduğumuz yerler taşkınlardan korunmuş olacak."

Yağmur bereketi gibi hizmetler

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’ın 15 Mart Cumartesi günü Antalya’ya geleceğini, bakanların ve Başbakanın Antalya’ya gelişlerinin kuru kuru olmadığını, yağmur bereketi gibi hizmetlerin yağdığını belirtti. Antalya’ya son 11 yılda 14 milyar liralık yatırım yapıldığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, bunların içerisinde Orman ve Su İşleri Bakanlığının 1 milyar liralık yatırımının da bulunduğunu dile getirdi.

"Eskiden 30 yılda bir baraj bitiyordu"

Antalya'nın her bir deresine baraj, gölet ve ıslah çalışması yaptıklarını anlatan Çavuşoğlu, yıllardır bitirilemeyen Gazipaşa Gökçeler ile Manavgat Naras barajlarının bitmek üzere olduğunu, Gökçeler Barajı inşaatında yüzde 91, Manavgat Naras Barajı'nda ise yüzde 90 üzerinde gerçekleşme sağlandığını kaydetti. Bakan Çavuşoğlu, hizmet odaklı siyaset yaptıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Artık Türkiye'de baraj yapmak hayal değil.

Öyle temelini at, 20, 30, 40 sene bekle. O sırada kaç hükümet, iktidar, başbakan, Cumhurbaşkanı değişiyor ama bizim zamanımızda, özellikle Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, gayet güzel şekilde müteahhit firmalarla pazarlığını yapıyor. Artık 3,5- 4 yıl gibi bir sürede devasa barajları yapıyoruz. Türkiye'nin her yerinde yapıyoruz. Türkiye'de eskiden 30 yılda bir baraj bitiyordu, şimdi ortalama 3 yılda bir baraj bitiyor. Tabi sadece yaptığımız barajlar değil, Türkiye'yi değiştiriyoruz, Türkiye'yi dönüştürüyoruz, Türkiye'yi demokratikleştiriyoruz. Türkiye'de bireylerin hak ve özgürlükler alanlarını genişletiyoruz, standartlarını, yaşam ve sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltiyoruz. Her alanda, her yerde, her eğitim seviyesinde, her şehirde, kırsalda her bir vatandaşımızı güvence altına alıyoruz. Milletimiz için yapıyoruz. Paramız, bütçemiz var."

"Harcamaya devam edeceğiz"

Türkiye'nin gelirinin 800 milyar doları aştığını, kişi başına düşen gelirin de 2 bin küsurden 11 bin dolara çıktığını ifade eden Çavuşoğlu, AK Parti’den önce Türkiye'nin gelirinin 230 milyar dolar olduğunu hatırlattı.

Bakan Çavuşoğlu, AK Parti iktidarından önce 36 milyar dolar olan ihracatın bugün 151 milyar doların üzerine çıktığını vurgulayarak şunları söyledi: "Ocak ile Şubat ayları rekorlarla başlamıştır. Ocak ayında ihracatımız yaklaşık 13 milyar dolarla Türkiye Cumhuriyeti tarihinin rekorunu kırmıştır. Merkez Bankası'nda paramız var. 27 milyar olan Merkez Bankası rezervi, bugün yaklaşık 140 milyar dolardır. Birileri Türkiye'ye zarar vermek isteyebilir. Birileri Türkiye'nin önünü kesmek isteyebilir. Birileri Türkiye'nin enerjisini başka yerlere heba etmek isteyebilir. Birileri Türkiye'nin büyümesini, gelişmesini heba etmek isteyebilir ama biz Türkiye'de enerjimizi, gücümüzü, kaynaklarımızı ülkemizin büyümesi için harcadık. Harcamaya da devam edeceğiz."

Ekonomiye verilen zararlar...

Bakan Çavuşoğlu, 17 Aralık'tan bu yana Türkiye ekonomisine verilen zararın 140 milyar lira olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: "Bakın, Antalya'ya 11 yılda yaptığımız hizmetlerin 10 katından daha fazlası. 140 milyar lirayı Antalya'ya, Korkuteli'ne harcasaydık olmaz mıydı ama hamdolsun. Artık güçlü Türkiye ekonomisine bu tür şoklar büyük zarar veremiyor. Eskiden olsaydı Türkiye göçerdi. Eskiden olsaydı darbeler, siyasi krizler olurdu. Gecelik 7 bin faizler olurdu. Eskiden olsaydı çiftçimizin Ziraat Bankası'ndan aldığı kredi faiz oranları yüzde 80, 90'a çıkardı. Biz devraldığımızda yüzde 63'tü ama her şeye rağmen dimdik ayakta duracağız. Bugüne kadar darbe, post modern darbe, anayasa engellemeleri, 'Cumhurbaşkanı seçtirmeyeceğiz' engellemeleri dahil tüm engeller karşısında dik durduk. Hiçbir zaman boyun eğmedik. Milletimize güvendik ve milletimizin oyuyla, duasıyla, milletimizle el ele, kol kola yolumuza devam ettik."

Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecinin Türkiye'nin kalkınması, demokratikleşmesi, reformlara devam etmesi, insanların yaşam standartlarının yükselmesi için çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu, "Aynı şekilde Avrupa'nın böylesine güçlü, böylesine vizyona sahip, güçlü dış politikasına sahip, bölgesinde barış için arabuluculuk sarf eden ve dengeli politika izleyen demokratik Türkiye'ye ihtiyacı vardır. Bölgemizde ve Avrupa'da yaşanan tüm olaylar, bunu bir kere daha teyit etmiştir. Avrupa kurumları ile Türkiye'yi ayrılmaz birer ortak olarak görüyoruz. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci olarak bu sürecin hızlanması için gece gündüz elimden gelen çalışmayı yapıyorum" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Çavuşoğlu, Vali Öztürk ve DSİ Genel Müdürvekili Yakup Başoğlu tarafından, Korkuteli Asar Göleti ve Sulaması, Bingeçit ve Kocantı Dereleri Taşkın Koruma Projesi, Korkuteli İlçe Merkezi Taşkın Koruma Projesi 6. kısım, Bademağacı Ortaklık Deresi Taşkın Koruma Projesi 2. kısmı hizmete açıldı. Açılışın ardından Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Ak Parti İlçe Başkanı Hüseyin Karaceliloğlu, Belediye Başkan adayı Mustafa Akdeniz ve partililerle birlikte esnaf ziyaretinde bulundu.

 

İHA

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler