YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'u bekleyen ekonomik tehlike
İstanbul'u bekleyen ekonomik tehlike
20 Ocak 2014 16:56
İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yüksek tonajlı araçların 07.00-10.00 ile 16.00-20.00 saatleri arası geçişine yasak getirilmesi sonucu Antalyalı nakliyecilerin 4 gün kontak kapatma kararının İstanbul’da yaş meyve sebze fiyatlarını artıracağı belir

Antalya halinde fiyatların düşmesinin beklendiği bildirilirken, komisyoncular ürünleri kendi imkanları ile İstanbul’a götüreceklerini söyledi. Antalya’da nakliyeciler, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde sabah ve akşam saatlerinde uygulanacak geçiş yasağına yönelik 27- 30 Ocak tarihleri arası 4 gün eylem kararı aldı. 4 gün boyunca Antalya’dan ürün gönderilemeyecek olması durumunda İstanbul’da yaş meyve sebzenin karaborsaya düşeceği ve fiyatların önemli ölçüde yükseleceği tahmin ediliyor. Antalya’da fiyatların düşmesinden endişe duyuluyor. Nakliyecilerin eylemi, en çok Antalya’daki üreticilerle İstanbul’da yükselecek fiyatlar nedeniyle tüketicileri olumsuz etkileyecek.

"Vahim bir durum"

Komisyoncular Derneği 2. Başkanı ve Afyonkarahisar Yaş Sebze Meyve Komisyoncuları Birlik ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali İhsan Çiloğlu, bir anlaşmaya varılmazsa İstanbul’da bulunan tüketicinin tedbirini erken alması gerektiğini söyledi. İstanbul gibi metropol bir kentte yaşayan vatandaş, pazarcı ve halcilerin tedbir alması gerektiğini hatırlatan Çiloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "İstanbul’a sebze ve meyve götüren araçların giriş ve çıkışlarına öncelik tanınmalı. Sebze ve meyvenin ömrü 24 saat. İstanbul’a Antalya’dan sebze meyvenin gitmemesi vahim bir durum. Bu eylem takip edilirse haller, pazarcılar olarak önlemini alır. Biz duruma düşmeden önlem alınması gerekir. Üretim şu an artıyor. İstanbul’a ürün gitmemesi nedeniyle Antalya halinde de fiyatlarda düşüş gözlenir."

"Ürünlerimizi İstanbul'a kendimiz göndeririz"

Üretici ve Komisyoncu İsmail Erten, hükümet ve kamyoncu esnafının İstanbul’a giriş saatlerini düzeltmeme durumunda ürünlerini kendi araçlarıyla götüreceklerini söyledi.Kamyoncuların demokratik haklarını kullanarak eylem yapacaklarını belirten Erten, şöyle konuştu: "Kamyoncularımızın bazı isteklerine hükümet cevap verecektir. Kamyoncuların köprüden geçişleri ayarlanacaktır. Bu kararlar alınmaz aksi bir durum olursa, ürünler İstanbul ve Avrupa’ya gitmeyecektir. Bu konu düzeltilmeyecek değildir. İstenilen geçişlerin biraz daha artırılması. Olmazsa sorunumuzu kendimiz çözeriz. Kendimize ait lojistik araç ve kamyonlarımızla ürünleri İstanbul’a götürürüz."

Ürün elde kalır

Üretici Hasan Çıtır ise Antalyalı üreticinin ürün gönderememesi durumunda elinde kalacağı ve büyük zarar görebileceğini belirterek, fırsatçılara karşı da uyarıda bulundu.

"Sebzeye yol yasağı olmaz"

25 yıldır Antalya Halinden İstanbul’a sebze ve meyve taşıyan Cuma Akkaya da, "İstanbul’a yol yasağının kalkmasını istiyoruz. Sebzeye yol yasağı olmaz. Köprüden saati gelmeden geçemiyoruz. Hale biraz geç girsen komisyoncu ürünü almıyor. Buradan gönderen satamıyor. Biz bu yasağın kalkmasını istiyoruz" diye konuştu.

Öte yandan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali başta olmak üzere il genelinde bulunan 25 halden, Türkiye’nin çeşitli illerine günde 25 bin ton ürün gönderiliyor. Ürünün yüzde 30’u İstanbul’a gidiyor.

 

İHA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler