YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbullu yakıt için günde 1-2 TL ödeyecek
İstanbullu yakıt için günde 1-2 TL ödeyecek
02 Haziran 2015 21:29
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 24'te Zeliha Saraç'ın sunduğu Analiz & Sentez programına konuk oldu. Gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Bakan Işık, yerli otomobile dair detayları da izleyicilerle paylaştı.

İşte Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın o açıklamaları: 

3 tip yerli otomobil olacak

Yerli otomobil 3 tip olacak ancak ağırlıklı olarak yoğunlaştığız alan menzili uzatımış elektrikli araçlar. Öyle bir çalışma yürüttük ki bu çalışmanın sonucunda içten yanmalı motor seçeneğini koyduk. Bizim bildiğimiz benzinli, mazotlu motor seçeneği olacak ama biz bu alanda iddialıyız demiyoruz. O artık konvansiyonel bir otomobil olduğu için o seçeneği dışlamıyoruz. 

İçten yanmalı motor da bir seçenek olarak var

Yarın bu araç ihracat yaptığında petrol noktasında zengin olan, petrol ve mazotun sudan ucuz olduğu ülkelerde sizin elektrikli araç satmanız çok kolay değil. Oralar için de içten yanmalı motor seçeneğini koyduk. Türkiye ve Avrupa gibi akaryakıt fiyatlarının pahalı olduğu pazarlarda ise özellikle odaklandığımız alan menzili uzatılmış elektrikli araçlar. Üçüncü alternatifimiz ise sadece elektrikli araç. Bu çalışma tek bir modele odaklanmadı. 

1-2 liralık şarj maliyeti ile yolculuk

Diyelim ki insanlar İstanbul'da gün içinde ortalama 25 km yol yapıyor. Bu araç bataryası ile 8-100 km güvenle gidebiliyor. Bunun anlamı şu, diyelim ki siz 1 ay boyunca hiç İstanbul'dan çıkmadınız, bu 1 ay boyunca günde 1-2 liralık şarj maliyeti ile rahatlıkla gezebileceksiniz. İnsanlarımız için inanılmaz güzel bir şey. 

Menzili uzatılmış ne demek

Maliyet olarak içten yanmalı motorlu araçlarla çok fazla fark olmayacak. Bunun için çalışıyoruz. Diyelim ki şehir dışına çıkmak istediniz. Bu aracın bataryası ile 80-100 km'lik kısmı çok düşük bir maliyetle gidebileceksiniz. Batarya bittikten sonra ise aracın arka kısmında yer alan jeneratör devreye girerek en yakın benzinciye sizi güvenle ulaştıracak. 'Menzili uzatılmış' dediğimiz şey budur.

Üç açıdan bize avantaj sağlayacak

Bu bize üç açıdan çok büyük avantaj sağlayacak. Birincisi, Türkiye'de akaryakıt Almanya, Fransa ve İtalya'daki gibi pahalı olduğu için insanlara çok daha ekonomik ve konforlu bir araç sunmuş olacağız. Aile ekonomisi açısından çok uygun bir model bu. İkincisi, Özellikle şehir içinde elektrikli araçla gitmek karbondioksit salınımını minimize edeceği hatta sıfırlayacağı için hava ve çevre kirliliğini önleyecek. Üçünücüsü de, Türkiye enerji bağımlısı bir ülke olduğu için daha az petrol tüketecek, daha az petrol ithal edecek ve bunun da hem cari açığımıza hem de milli ekonomimize katkısı olacak.

 

yirmidorthaber.com

 // koc
Hadi hayırlısı yanlız chp duymasın 3.köprü havalimanı gibi biz gelirsek yaptırmayızder:-)...
02 Haziran 2015 21:47
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler