YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbullu durduğu yerde 2.3 milyon lira harcıyor
İstanbullu durduğu yerde 2.3 milyon lira harcıyor
16 Şubat 2015 07:52
Arvento’nun 70 bin araçtan elde ettiği verilere göre İstanbullular hergün trafikte ortalama 24 dakikalarını bekleyerek geçiriyor. Geçen sürenin ekonomiye zararı ise günlük 2 milyon 271 bin lira.

Araç takip sistemleri şirketi Arvento’nun yaptığı araştırmaya göre İstanbullu günde en az 24 dakikasını trafikte hiç yol kat etmeden, tabir yerindeyse bekleyerek geçiriyor. Araçların bekleme süresinde harcadığı günlük yakıtın ekonomik karşılığı ise 2 milyon 271 bin 103 TL. Arvento Mobile Systems Genel Müdürü Özer Hıncal, 4 ay süresince İstanbul’daki 70 bin araçtan elde edilen veriler ile bu istatistiksel sonuçlara ulaştıklarını belirtti. Trafiğin hem cepten hem de insan hayatından çaldığını vurgulayan Hıncal “Trafik bizi yönetiyor ve kontrol ediyor. Zamanımızın önemli bir kısmını yolda geçiriyoruz, üstüne bir de yakıttan zarar ediyoruz ve maalesef zaman zaman can güvenliğimiz de tehlikeye giriyor. Fakat aslında bütün bu sorunlar tamamen olmasa da büyük ölçekte araç takip sistemleri ile çözülebilir durumda. Araç takip sistemleri ile araçların hızlarından, yakıt giderlerine kadar onlarca değişkeni kontrol etmek mümkün” dedi. “Trafik bilgisinin büyük veri sağlayıcılarından biri biziz” diyen Hıncal, Türkiye’nin kendileri için bir laboratuvar olduğunu söyledi.

Her gün 24 dakika rölantide geçiyor

-  Araçların günlük ortalama kat ettikleri mesafe 61.8 km.

-  İstanbul’da her gün trafiğe çıkan araç sayısı yaklaşık 2 milyon 250 bin adet.

-  Araçlar günlük ortalama 139 milyon km kat ediyor.

-  Günlük 8 milyon 339 bin litre yakıt harcanıyor. Bunun parasal karşılığı 41.7 milyon TL.

-  Araçlar günde ortalama 24 dakikalarını ve 0.2 litreyi rölantide harcıyorlar.

-  Bütün araçların günlük rölantide harcadığı yakıtın ekonomik karşılığı 2 milyon 271 bin TL.

Hedefi dünya lideri olmak

Arvento Mobile Systems Genel Müdürü Özer Hıncal, 10 yılı geride bıraktıklarını belirterek “10 yılda kendi alanımızda pazar payında dünyada 5. sıraya geldik. İlk üç ABD’den 4. ise Avrupa’dan. Hedefimiz ilk 5’e girmekti. Şimdi revize ettik. Lider olacağız. Çünkü rakiplerimizle aramızda fazla bir fark kalmadı. Amacımız Türkiye’den teknoloji markası çıkmaz diyenlerin ezberlerini bozmak. Şu anda 33 bin müşteri ve 500 bin araca ulaştık. 23 ülkede faaliyetteyiz. Müşterilerimizin yüzde 25’i yurtdışında. Bu sene ABD pazarına da gireceğiz” dedi. Hıncal şunları söyledi: “Geçen yıl ‘Avrupa’nın En Başarılı Şirketi’ seçildik. İzmir ve İstanbul’da üretim yapıyoruz. 100 kişilik çekirdek ekibimiz var. Satış ve servis kanalında 900 kişiye ulaştık. Türkiye’nin her ilinde satış noktamız var.”

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler