YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İstanbul'da ekmeğe zam geldi
İstanbul'da ekmeğe zam geldi
19 Şubat 2013 12:54
İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, doğalgaz, akaryakıt, un ve maya fiyatlarının artması nedeniyle ekmeğe zam geldiğini açıkladı.

 

Özer, “Bugün itibariyle İstanbul’da 250 gram ekmek 1 liradır, ekmek çeşitlerinin fiyatları serbesttir” dedi. Ayrıca Özer, “Bayat Ekmeği Getir, Tazesini Götür” kampanyasına da sert tepki göstererek, “Kampanyaya iki fırıncı destek versin başkanlığı bırakırım” diye konuştu.  
 
İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, doğalgaz, akaryakıt, un ve maya fiyatlarının artması nedeniyle ekmeğe zam geldiğini açıklayarak Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası’nın “Bayat Ekmeği Getir, Tazesini Götür” kampanyasına da sert tepki gösterdi.
 
4 yıldır ekmek fiyatlarında herhangi bir ayarlama yapmadıklarını belirten Fahri Özer, “Ancak 4 yılda artan doğalgaz akaryakıt, un fiyatlarımız ve son dönemde maya fiyatları yüzde 100 artış gösterdi. Bu sebepten dolayı Kasım ayı sonlarında ekmek fiyatını 250 gram ekmeği 1 liraya çıkarmıştık. Ancak bunu biz bu aya kadar da uygulamayı durdurduk. Dolayısıyla bugün itibariyle İstanbul’da 250 gram ekmek 1 liradır.
 
Ekmek çeşitlerinin fiyatları serbesttir. Bu konuda halkımızdan özür diliyoruz, böyle bir zammı yapmak gerekçelerimizden dolayı. Fakat bizim bu özrümüze karşı uncuların ve mayacıların da bu halktan özür dilemeleri lazım. Unlarınızdaki kepek oranındaki artışı un fiyatlarında gerileme yapması gerekirken, aksine bugün belli markaların un fiyatları 58-69’lara kadar dayanmıştır. Artık fırıncının dayanacak gücü kalmamış ve 250 gram ekmek fiyatını 1 lira olarak açıklamak zorunda kaldık. Halkımızdan özür diliyoruz” dedi.
 
"Bayat ekmek kampanyasına iki fırıncı destek versin, başkanlığı bırakırım"
 
İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, “Bayat Ekmeği Getir, Tazesini Götür” kampanyasına da sert tepki göstererek açıklamayı yapanların fırıncılıkla alakası olmayan kişiler olduğunu iddia etti. Özer, “Bayat ekmeği getir, taze ekmeği götür diye kampanya başlatanlar şu anda ortalıkta görünmemesi bunun ne kadar tutarsız bir açıklama olduğunu gözler önüne sermiştir.
 
Bu açıklamayı yapan kişi zaten fırıncı da değildir. Fırıncılıkta uzaktan yakından alakası yoktur, halkımız bu tür söylemlere çok fazla itibar etmeyin. Kesinlikle böyle bir kampanya yok bunun altyapısı ve böyle bir çalışma da yok. Delinin biri kuyuya taş attı şimdi 40 akıllı onu çıkartmaya çalışıyoruz. Bu iş burada bitmiştir ne ‘bayat ekmeği geri getir taze ekmeği götür’ kampanyası diye böyle bir kampanya yok. Zaten böyle bir şeyin olması Başbakanımızın ekmek israfını önleme kampanyasına çok büyük zarar verir. Böyle bir kampanya ekmek israfını 2 kat arttırır. Böyle bir kampanyanın arkasında başta biz olmak üzere kimse arkasında duramaz” diye konuştu.
 
“Bayat Ekmeği Getir, Tazesini Götür” kampanyasının israfı 2 kat arttıracağına dikkat çeken Özer, “Siz bayat ekmeği değiştirme şansınız olursa bugün 2 ekmek ihtiyacınız var ise 3 ekmek alırsınız. Tüketmezsiniz onu fırında değiştirmeye kalkarsınız. O da çok büyük bir israf olur. Biz evlerimizde şunu telkin etmeye çalışıyoruz. Evimizde kalan bayat ekmekleri ailelerimiz çeşitli şekilde değerlendirirler. Böyle bir imkan doğduğu zaman neden değerlendirsin ki? Nasıl olsa bayat ekmek taze ile değiştiriliyor.
 
Tüketildiği halde bu kadar israf edilen bir ekmek şimdi bayat ekmeği değiştirmeye başladığınız zaman evlerde tüketim yapılmayacak o yüzden isaf 2 kat artacak diye düşünüyorum. 3 bine yakın fırınımız var. Bu arkadaşın söylemine İstanbul’dan 2 tane fırıncı katılsın ben oda başkanlığını bırakıyorum. Fırıncının derdini bilmeyen insanların yaptığı açıklamaları biz kale almıyoruz” dedi.
 
Fırıncılara destek olması konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenen İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer şunları söyledi;
 
“Fırın sayısına aynı ezacılara tanınan 3 bin 500 kişiye bir eczane formülünü biz 7 bin nüfusa 1 fırın olarak takip uygulamasına geçilsin. Bugün itibariyle geçildiği gün biz ekmek israfının yüzde 90 önleneceğine inanıyoruz. Sayın Başbakanımızdan özellikle rica ediyoruz. Mecliste fırıncımız yok, mecliste bu konuda bize sahiplenecek Sayın Başbakanımız olsun. Başbakanımız fırıncıyı iyi bilir. Bu konuda bize yardımını bekliyoruz”
 
 
 
İHA
 
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler