YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşsizlik oranları açıklandı
İşsizlik oranları açıklandı
15 Ocak 2010 10:18
Türkiye İstatistik Kurumu Ekim ayında işsizlik oranları yüzde 13 olarak gerçekleşti. Eylül ayındaki işsizlik oranı ise yüzde 13,4 olmuştu

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) üçer aylık dönemler itibariyle her ay açıkladığı Hanehalkı İşgücü Araştırması, “Eylül-Ekim-Kasım 2009” dönemini kapsayan “Ekim” sonuçlarına göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 569 bin kişi artarak, 3 milyon 299 bin kişiye yükseldi.

İşsizlik oranı ise 1,8 puanlık artış ile yüzde 13 seviyesinde gerçekleşti. Kentsel yerlerde işsizlik oranı 2,5 puanlık artışla yüzde 15,5, kırsal yerlerde ise 0,6 puanlık artışla yüzde 8,2 oldu.

Ekim 2009 döneminde işgücüne katılım oranı ise yüzde 48,8 olarak hesaplandı.

2005 yılından itibaren Hanehalkı İşgücü Anketinin tahminleri, hareketli üçer aylık dönem ortalamaları esas alınmak kaydıyla aylık olarak yayınlanıyor. Bu seride ilgili üç aylık dönemin ağırlıkları, dönem ortası aya ilişkin nüfus projeksiyonları esas alınarak hesaplanırken, ifade kolaylığı açısından tahminler de dönem ortası ay adıyla ifade ediliyor.

şirket sahibi ama işsiz
 // ali çınar
işsizlik oranları nasıl oluyor valla anlayamıyorum neye göre değerlendirliyor gözden kaçan bir husus varki binlerce esnaf ta benim gibi olduğunu düşünüyorum bankalara kıredi katrı vs borç batağında hammede sıkıntıs bir yana üretim yapamıyorum niye mi hammadde peşin olduğu için vadeli alabilsen de bu sefer rekabet gücün yok durum bu hakde ben de bir işsizim ama şirket sahibyim...........
22 Nisan 2010 10:51
Devletin parası domuz...
 // ibrahim çelikoğlu
Devlette para bitmez.Yeterki yatırımları enflasyonu düşürecek,
şart olan kullanım maddelerinin imalatına yatırım yapılsın.İnsan oğluna ne lazım?Giyecek,içecek,yiyecek lazım.Bunları hal etmiş bir devlet eksi enflasyona istediği an ulaşabilir.Ve.İstediği kadarda yatırım yapar.Yatırım yaptıkça emflasyon düşer.Çünkü;Yatırım yapmasını bilir.Ucuz mal yetiştirir vs.Anlata anlata bir hal olduk.
AB'dende ders almaktan uzaklar.Bulanık suda bir şeyleri yapmak m...
15 Ocak 2010 15:24
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler