YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşsizlik ilkokul mezununu vurdu
İş-Kur'a göre, ocak-ağustos döneminde işsizlik ödeneği için başvuranların yüzde 55'ini ilköğretim mezunları oluşturdu. Bunların dörtte birinden fazlası beden işçisi.
İşsizlik ilkokul mezununu vurdu
28 Kasım 2009 / 22:14 Güncelleme: 28 Kasım 2009 / 22:17

İşsizlik, en çok eğitim düzeyi düşük, vasıfsız işçileri vuruyor. İşsizlik sigortasına başvuranların yüzde 55’ini ilköğretim mezunları oluşturuyor. Başvuru sahiplerinin dörtte birinden fazlası da beden işçisi.

Türkiye İş Kurumu (İş-Kur), İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yararlanmak için başvuruda bulunan işçilerin öğrenim durumu ve mesleklerine göre analizini yaptı. Buna göre, bu yılın ocak-ağustos ayları arasındaki sekiz aylık dönemde işsizlik ödeneği için kuruma 931 bin 819 başvuru yapıldı. Başvuru sahipleri arasında en büyük grubu, öğrenim durumu ilköğretim seviyesindekiler oluşturdu. Fondan yararlanmak isteyen ilköğretim mezunu sayısı 516 bin 927 ile toplam başvuru sahiplerinin yüzde 55.4’ünü oluşturdu. İlköğretim mezunlarını, 289 bin 108 başvuruyla ortaöğretim (lise ve dengi okul) mezunları izledi. Bu kapsamdakilerin oranı yüzde 31.03 düzeyinde gerçekleşti. Eğitim düzeyi ön lisans ve üzerinde olan başvuru sahiplerinin oranı ise yüzde 11.82 oldu. Bu oranın yüzde 6.41’ini lisans, yüzde 5.11’ini ön lisans mezunları oluşturdu. İşsizlik sigortasından yararlanmak için sekiz ayda 100 doktora mezunu başvuru yaptı.

‘Yakından takip ediyoruz’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, işten çıkarmaların nedenlerini belirlemek ve bu konuda tedbirler geliştirmek için İşsizlik Sigortası Fonu’na yapılan başvuruları yakından takip ettiklerini söyledi. Fona başvuran işçilerin eğitim durumu ve mesleklerinin bu konuda var olan tabloyu görmek açısından önemli göstergeleri ortaya koyduğuna işaret eden Dinçer başvuru sahipleri arasında en büyük grubu ilköğretim mezunları ve beden işçilerinin oluşturduğuna dikkati çekti. İşsizlik tehdidini en aza indirecek bir politikaya ihtiyaç olduğunu vurgulayan Dinçer, bunu sağlamak amacıyla Türkiye İş Kurumu ve Mesleki Yeterlilik Kurumu aracılığıyla bir dizi çalışma yürüttüklerini belirtti. Dinçer, bu kapsamda aktif işgücü programları geliştirdiklerini, yetiştirme kursları düzenlediklerini anlatarak, şunları kaydetti:

“İşsizlik, ülkemizin en önemli sorunlarından birisi. Bunu aşmanın en önemli argümanlarından birisi vasıfsız işgücünün mümkün olduğunca azaltılıp daha sonra da ortadan kaldırılması. Vasıfsız iş gücünü meslek edindirme yoluyla donanımlı hale getirmek en önemli önceliklerimizden birisi. Bundan sonra, halen uyguladığımız proje ve programları işgücü piyasasının ihtiyaçlarını gözeterek çeşitlendireceğiz.”

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler