YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşsizlik boyutunu gözler önüne serdi
108 kişinin alınacağı işe 9 bin 793 kişi başvuru yaptı. Bu başvurular Türkiye'deki işsizlik sorununun ne boyuta ulaştığını da bir kez daha gözler önüne serdi...
İşsizlik boyutunu gözler önüne serdi
18 Ocak 2010 / 14:49 Güncelleme: 18 Ocak 2010 / 14:50

TİGEM Ceylanpınar İşletmesine işçi alımı kapsamında, ''ilköğretim mezunu'' olma şartı aranan 108 kişilik kontenjana 9 bin 793 kişi başvurdu...

Edinilen bilgiye göre, işletmeye alınacak işçi başvurusuyla ilgili Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) internet sitesinde duyuru yapıldı. Söz konusu duyuruya göre, Ceylanpınar Tarım İşletmesinde çalıştırılmak üzere, 118 traktör sürücüsü, 25 beden işçisi, 10 elektrikçi, 10 fidanlık işçisi, 8 su pompası operatörü, 5 iş makinesi operatörü, 4 kaynakçı, 2 tamirci, 4 selektör ustası, 2 sıhhi tesisatçı, 5 tarım aletleri bakım onarımcısı, 3 tornacı ve 2 oto elektrikçisinin alınacağı açıklandı.

Ceylanpınar Tarım İşletmesine işçi alımıyla ilgili duyuru üzerine, başvuru yapmak isteyen binlerce kişi, İŞKUR Şanlıurfa İl Müdürlüğüne müracaat etti.

Zaman zaman İŞKUR İl Müdürlüğü önünde yoğunluğa neden olan başvuruların geçen hafta sona ermesinin ardından müracaat listeleri oluşturuldu.

Toplam 198 işçinin alınacağı başvurularda, çeşitli kriterlerin yanı sıra en az ilköğretim mezunu olma şartı aranan 108 kişinin alınacağı çeşitli işlere, kriterlere uygun 9 bin 793 kişi başvurdu. Aynı işletmenin, meslek lisesi ve meslek yüksekokul mezunu şartı aradığı 90 kişilik iş kontenjanına ise gerekli kriterleri taşıyan yeterli başvurunun yapılmadığı öğrenildi.

Başvuru sahipleri, yerleştirme sonuçlarını ''www.iskur.gov.tr'' internet adresinden ve çeşitli noktalara asılan listelerden önümüzdeki günlerde öğrenebilecek.

Müracaatları kabul edilenler, 22 Ocakta Ceylanpınar'da noter huzurunda çekilecek kuraya katılacak.

BENZER BİR DURUM DAHA TEKİRDAĞ'DA YAŞANDI

Tekirdağ Adliyesinin, Tekirdağ F Tipi Kapalı Cezaevine alacağı 125 ceza İnfaz koruma memuruluğu için açtığı sınava 620 kişi başvurdu.

Edinilen bilgiye göre, Tekirdağ Adliyesinin, Tekirdağ F Tipi Kapalı Cezaevinde görev yapacak 125 ceza infaz koruma memurluğu sınavına 620 kişi başvuruda bulundu. Memur olabilmek için lise mezunu olmak, Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndan (KPSS) 70 ve üstü puan almış olmak, boy ve kilo oranının uygun olması şartı aranıyor.

Sınava girecek adaylardan Şeref Paşaoğlu, yaptığı açıklamada, ''Afyon Kocatepe Üniversitesinde Dış Ticaret okuyorum. Memur olabilmek için buradayız. Üniversite mezunlarının çoğu işsiz. Yozgat'ta fazla iş imkanı olmadığı için buradayız. Burada kalacak yerimiz yok ve zor durumdayız. Hava çok soğuk. Bu yüzden sınav kapalı alanda yapılsaydı çok daha iyi olurdu'' dedi.

Adaylardan evli ve iki çocuk babası Ramazan Kürkçü ise ''Ekmek davası için buraya geldik. Bu sınav benim için son şans. Özel sektörün şartları çok zor ve herkes yeter ki devlet olsun diyor. Bu yüzden insanlar ülkenin dört bir yanından buraya gelmişler'' diye konuştu.

Boy-kilo ölçümü yapılarak seçilen adayların, 2 Şubatta sözlü mülakata alınacakları bildirildi. 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler