YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşsizliğe çare olacak 3 formül
İşsizlik sorununa bir öneri de Hak-İş’ten geldi. Hak-İş Başkanı Salim Uslu işsizliğe çare olacak üç formülü kamuoyu ile paylaştı.
İşsizliğe çare olacak 3 formül
01 Nisan 2010 / 09:09 Güncelleme: 01 Nisan 2010 / 09:09

İşsizlik sorununa bir öneri de Hak-İş’ten geldi. Önceki gün işsizlik sorunu için bir araya gelen Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarının ardından sendikalar da önerilerini açıklamaya başladı. Hak-İş Başkanı Salim Uslu, işsizliğin önlenmesi için 3 öneri sundu.

554 BİN KADRO BOŞ

Uslu, yabancı kaçak işçilerin engellenmesini, fazla çalışmanın önüne geçilmesini ve kamudaki boş kadrolara atama yapılmasını istedi. Türkiye’ye her yıl yaklaşık 1.5 milyon yabancı girişinin olduğunu hatırlatan Uslu, “500 bin kadar da çıkış var. Geri kalan yaklaşık 1 milyon yabancı kaçak olarak ülkemizde çalışıyor. Denetimlerin artırılması halinde yabancı kaçak işçilerin Türkiye’de çalışması engellenir. Böylece 1 milyon kişi için istihdam alanı açılır” dedi. Yaklaşık 1 milyon kişinin de kamu ve özel sektörde fazladan çalıştığını iddia eden Uslu, şöyle devam etti: “Bir kişi 15 saat çalıştırılıyor. Bunun yerine aynı işte 7- 8 saat çalıştırılmak koşuluyla 2 kişi istihdam edilebilir. Böylece hem işçilerin çalışma saatleri normalleşmiş olur hem de istihdam için kapı açılmış olur.” Uslu, kamuda öğretmen, doktor ve memurluk alanında da 554 bin boş kadro olduğunu ifade ederek, bu kadroların da bir an önce doldurulmasını istedi.

FARKLI YOLLAR ARANMALI

Türk ekonomisinin 1960’dan bu yana yılda yüzde 6- 7 büyüdüğünü kaydeden Uslu, büyümenin istihdama yansımadığını vurguladı. İşsizliği çözmek için GSMH kadar yatırım yapmak gerektiğini belirten Uslu, “Bu yolla 2-3 milyon kişiye iş sağlanır. Ancak bu mümkün değil, farklı yollar aranmalı” dedi.

Bugün

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler