YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşsizlere müjde gibi tahmin
İşsizlere müjde gibi tahmin
14 Şubat 2010 10:06
Baharla birlikte inşaat sektöründe hareketliliğin görüleceği ve bu durumun da işsiz sayısında düşüş etkisi yapabileceği kaydedildi

Ekonomist Prof. Dr. Serdar Altınok, konut kredilerinin düşmesi nedeniyle baharla birlikte inşaat sektörünün hareketleneceğini, bu durumun işsiz oranını aşağı çekebileceğini savundu.

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Ekonomist Prof. Dr. Serdar Altınok, yaptığı açıklamada, bağımsız ekonomik kuruluşların, dünyada yaşanan global ekonomik krizden çıkacak ilk ülkelerden birinin Türkiye olduğuna vurgu yaptıklarını anımsattı.

Bu konuda, sanayi üretimindeki artış verilerinin de olumlu bir işaret olarak görülebileceğini anlatan Altınok, ekonomide canlanma, krizden çıkma gibi gelişmeler yaşanacaksa, bunun inşaat sektöründen başlaması gerektiğini vurguladı.

Sanayi sektörünün geçen yıl yüzde 9'luk, büyük oranda bir daralma yaşandığını anlatan Prof. Dr. Altınok, şunları kaydetti:

''Konut kredileri oldukça düştü. Bankalar adeta kredi indirimi konusunda birbirleriyle yarışıyor. Evler satıldıkça, inşaat sektörü de yeni konut yapmaya başlayacak. Bu durum baharla birlikte inşaat sektörünü hareketlendirebilir. İnşaat sektörü, çok sayıda sektörün amiral gemisidir. İnşaat sektöründeki hareketlenme, demir, çimento, ahşap, plastik gibi çok sayıda sektörü aynı anda hareketlendirir. Ancak inşaat sektöründe beklenen hareket gerçekleşirse, işsizlik oranı yüzde 13'ten yüzde 11'e düşebilir. İnsanımızın bugün en büyük sorunu işsizlik. İş olmadığı için geçen yıl işsizler para harcayamıyordu, esnafın ve sanayicinin işleri de haliyle azalıyordu. İnşaat ve tarım sektöründe ilk olumlu işaretleri alınan hareket gerçekleşirse, iç talep canlanmış olacak. İç talep canlandığında, ekonomide yaşanan en büyük sorun halledilmiş olacak.''

''Mart ve nisan ayında işsizlik ciddi oranda azalabilir'' diyen Prof. Dr. Altınok, geçen yıl en çok daralan sektörlerden birinin de tarım olduğunu vurgulayarak, ''Tarımın canlandığı dönem bahar aylarıdır. İnşaata paralel olarak tarım sektöründe başlayacak olan tarımsal faaliyetler, işsizliğin azalmasında önemli rol oynayacaktır'' dedi.
 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler