YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşsizin yüzünü güldürecek 10 adım
İşsizin yüzünü güldürecek 10 adım
19 Ocak 2016 08:25
İşsizlik sigortasında işsizin elini güçlendirecek yeni bir dönem başlıyor. Yapılacak düzenlemeyle işsizlik ödeneği almak kolaylaşıyor, süresi uzatılıyor, prim ödeme şartı esnetiliyor. Artık kendi kusuruyla işten çıkarılanlar da ödenek alacak.

Hükümet işsizlik sigortası konusunda 10 önemli adım atıyor. İşsizlik ödeneği almak kolaylaşıyor, süresi uzatılıyor, prim ödeme şartı esnetiliyor, çalışma zorunluluğu 30 güne düşüyor. 

KUSURUYLA ÇIKANA DA VAR: Mevcut uygulamada kendi isteği dışında işsiz kalanlar işsizlik sigortasından yararlanıyor. Yeni dönemde kendi kusuruyla işten çıkanlar da işsizlik ödeneği alacak. 

PRİM ŞARTI ESNETİLİYOR: İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için prim ödeme koşullarının yerine getirilmesi gerekiyor. Bu nedenle bütün işsizler ödenek alamıyor. Son 120 günü kesintisiz olmak üzere son 3 yılda en az 600 gün (20 ay) işsizlik sigortasına prim ödeyen işsizler ödenek alabiliyor. 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödeme şartı esnetilerek 100'e düşürülecek. 

İŞSİZLİK RAKAMLARI AÇIKLANDI

ZORUNLULUK 30 GÜN: Ödenek için sürekli çalışma zorunluluğu 30 güne iniyor. 

15 AY ÖDENEK ALINACAK: İşsizlere halen 10 aya kadar ödenek veriliyor. Bu 15'e kadar çıkarılacak. 

ÜÇ KRİTER: Ödenek miktarı uzun süreli işsizler, eğitim, yaş kriterlerine göre düzenlenecek. 

ASGARİ GEÇİMİ SAĞLAYACAK: İşsizlik ödeneğinin işsizlerin asgari geçimini sağlayacak düzeyde tutulması sağlanacak. 

KİŞİ ADINA YATAN PRİM: Ödeneğin kişi adına yatan prim baz alınarak hesaplanması gündemde. İşsizlik ve kısa çalışma ödeneğinin asgari ücrete endekslenmesinden de vazgeçilmesi düşünülüyor. 

SÜREKLİ GEÇİM KAYNAĞI: Avrupa'da olduğu gibi işsizlik ödeneğinin sürekli geçim kapısına dönüşmemesi için tedbir alınacak. 

GENÇLERE DESTEK ARTACAK: İşsizlik Sigortası Fonu'ndan üniversiteli gençlere daha fazla pay ayrılacak. Prim ödeme gün sayısını doldurmayan gençlere ayrıcalık verilecek. 

MİKTAR YÜKSELDİ: Asgari ücrette yüzde 30'luk artışla birlikte işsizlik ödeneği alt ve üst limitleri de yeniden belirlendi. Buna göre tutar 1.019'den 1.318 liraya çıktı. Son dört aylık brüt kazancın yüzde 40'ı kadar işsizlik ödeneği ödeniyor. İşsizlik ödeneği, brüt asgari ücretin yüzde 80'inini aşamıyor.

 

SABAH

 // Adalet
Zülfikar denen arkadaş rahat konuştuğuna göre kadrolu devlet memuru herhalde, asgari ücretle ev geçindirmeye çalışsın tekrar yorum yapsın bakalım. Geçim ücreti değil ama geçinmeye çalışan milyonlarca insan var. Böyle tezatlık olabilir mi?...
20 Ocak 2016 13:22
hükümet ne ile uğraşıyor, etrafı sarılmış, zam yapmış, adam beğenmiyor b
 // zülfikar
keyfinden verdiğini geri aldı zaten hükümet değil mi? ey Allah ım ya yoruma bak. elbette daha fazlası zam yapılsın ama; bir de az diyorsun, el insaf, ne diyebilirim. ...
19 Ocak 2016 Salı 10:16
 // uğur
Asgari ücret çok cüzi miktar arttı, işçi biraz sevindi derken arkasından gelen zam yağmuru asgari ücret zammını süpürdü. Yani marifet zam yapmak değil, enflasyonu tutmak, verileni fazla fazla geri almamak.u...
19 Ocak 2016 09:46
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler