YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşsize 1 yıl boyunca devletten maaş
İşsize 1 yıl boyunca devletten maaş
19 Şubat 2016 07:05
İşsizlikle mücadele kapsamında yürüttüğü çalışmalarına hız veren (İŞKUR, aktif işgücü hizmetlerine ilişkin önemli değişiklikler yaptı. Buna göre, iş tecrübesi eksikliğini gidermek için uygulanan işbaşı eğitim programının süresi 1 yıla uzatıldı.

İŞKUR, işverenlerden ve işsizlerden gelen talepler ve işgücü piyasasındaki güncel gelişmeleri dikkate alarak; 12 Şubat'ta aktif işgücü hizmetlerinin usul ve esaslarının yer aldığı 'Aktif İşgücü Hizmetleri Yönetmeliği'nde önemli değişiklikler yaptı.

Süre uzatıldı

Takvim'de yer alan habere göre, işsizlikle mücadele kapsamında en önemli sorunlardan birisi olan iş tecrübesi eksikliğini gidermek için uygulanan işbaşı eğitim programının süresi, düzenleme ile 6 aydan 1 yıla çıkarıldı.

Programa katılanlara net asgari ücret düzeyindeki ücret ödenmeye devam edilecek. Geçen yıl 159 bin kişinin faydalandığı işbaşı eğitim programından, bu yıl en az 200 bin kişinin yararlanması bekleniyor.

2 elemanı olana imkan

Yeni düzenleme ile mesleki eğitim kursundan sonra işbaşı eğitim programı yapılması halinde daha önce toplam süre 160 fiili gün iken, 480 güne çıkarıldı. İşbaşı eğitim programının en az 2 sigortalı çalışanı olan özel sektöre ait bütün kurum, kuruluş ve işyerlerinde uygulanması imkanı getirildi. Bankalar, meslek birlikleri de yararlanacak.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler