YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşsiz gençlerin yeni umut kapısı
İşsiz gençlerin yeni umut kapısı
11 Haziran 2010 11:20
Türkiye'deki işsizler ordusuna yeni bir umut kapısı aralandı. İş arayan 10 gençten 9'unun bu mesleği seçtiği ortaya çıktı.

Samsun'da son 5 yılda 12 bin 459 kişinin özel güvenlik görevlisi sertifikası aldığı bildirilirken, Samsun Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Müdürü Tahsin Bayar, iş arayan 10 gençten 9'unun özel güvenlik görevlisi olmak istediğini söyledi.

Kentlerin büyümesi, iş yerlerinin çoğalması ve artan nüfusla birlikte güvenlik önemli bir konu haline gelirken, güvenlik hizmetlerinin özelleştirilmesi ise yeni bir iş kolunun doğmasına neden oldu.

Daha önce her kurum kendi güvenliğini kendi personeli ile karşılarken, bu hizmetin özelleştirilmesi güvenlik şirketlerinin kurulmasına ve sayılarının her geçen gün artmasına yol açtı.

Hastanelerde, alış veriş merkezlerinde, fabrikalarda, sitelerde, iş yerlerinde özel güvenlik görevlileri istihdam edilirken, sigorta ve maaş garantisinin bulunması, mesleği yapabilmek için ortaokul veya lise mezunu, sertifika sahibi olmanın yeterli görülmesi bu iş koluna rağbeti artırdı.

Ortaokul veya lise mezunu olmanın dışında bir vasfı bulunmayan binlerce genç, iş umudu ile özel güvenlik şirketlerinin eğitimlerine katılarak sertifika alırken, Samsun'da ilk özel güvenlik eğitimi veren şirketin 2005 yılında kurulduğu, o günden bu güne kent genelindeki özel güvenlik eğitimi veren kuruluşların sayısının 14'ü bulduğu öğrenildi.

Samsun'da 2005 yılından bugüne kadar 12 bin 459 kişinin özel güvenlik görevlisi sertifikası aldığı, bu kişilerden 7 bin 518'ine Samsun'da özel güvenlik görevlisi kartı düzenlendiği belirtildi.

10 GENÇTEN 9'U ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİ OLMAK İSTİYOR

 Samsun İŞKUR Müdürü Tahsin Bayar, bir meslek sahibi olmayan, vasfı bulunmayan binlerce gencin iş umudunu özel güvenlik görevlisi olmakta aradığını söyledi.

Gençlerin kendilerini geliştirmek, aranan bir meslek sahibi olmak yerine kolay yoldan bir işe sahip olmak istediklerini ifade eden Bayar, ''İş arayanların çoğunluğu masa başı veya kendisini yormayacak işler istiyor. Beden gücüne dayalı işler rağbet görmüyor. 'Kurs açtık, gelin meslek sahibi olun' diyoruz, yine de rağbet yok. Gençlerimiz kolay iş arıyor. Bir vasıf gerektirmediği, sigortası ve maaş garantisi olduğu, çok yorucu olmadığı için iş arayan gençlerin çoğu özel güvenlik görevlisi olmak istiyor. Bize iş için gelen 10 genç varsa 9'unun talebi bir yere özel güvenlik görevlisi olarak girebilmek'' dedi.

Gelecekte bir düzenleme yapılırsa durumun değişeceğini ancak bugünkü şartlarda bir özel güvenlik görevlisinin iş garantisinin bulunmadığına dikkat çeken Bayar, şunları kaydetti:

''Özel güvenlik görevlilerinin sertifikalarını her 5 yılda bir yenilemeleri ve yeniden eğitime tabi tutulmaları şartı var. Muhasebeci, tornacı, tesisatçı belli bir yaştan sonra işsiz kalsa da kendisine iş bulabilir. Özel güvenlik görevlisinin aynı durumda yeniden iş bulma şansı bu kadar yüksek değil ve o yaştan sonra bu kişi ne iş yapacak? İş ararken bunların düşünülmesi gerekir. Ben iş arayan gençlerimize ''iş arayan değil, aranan kişi'' olun diyorum. Bunun için bir vasıf kazanmak, meslek sahibi olmak çok önemli.''
AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler