YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşsiz gençlere 740 lira maaş!
İşsiz gençlere 740 lira maaş!
28 Temmuz 2012 11:01
İşsiz gençlere 740 lira maaş!

Çalışma Bakanlığı, sayıları 2 milyona ulaşan genç işsizler için yeni bir düzenleme başlatıyor. İşbaşı eğitim proğramlarına katılan işsizlere 6 ay 740 tl maaş bağlanacak.

Çalışma ve Sostal Güvenlik Bakanlığı, sayıları yaklaşık 2 milyona ulaşan genç işsizler için, İŞKUR tarafından organize edilecek yeni bir düzenlemeyi hayata geçiriyor.

İşbaşı eğitim programlarına katılarak firmalarda staja giden işsizlere 6 ay boyunca maaş ödenecek. Bu kişilerin sigorta primleri de devlet tarafından karşılanacak. Maaşlar, net 740 lira olarak asgari ücret üzerinden Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından ödenecek.

Bu uygulamayla işsizlerin, işbaşı programlarına başvurarak tezgah başında meslek sahibi olması teşvik edilecek. Aynı zamanda işsizler için tam maaşla, en az 6 aylık iş kapısı imkanı sağlanacak.

Tezgah başında öğrenecek

Bakanlık, iş başı eğitim programındaki yeni düzenleme ile istihdam imkanlarını artırmayı ve işsizlere nitelik kazandırmaya hedefliyor. Ayrıca işsiz gençler, tezgahın başında ustadan işi öğrenecek. 6 ay boyunca uyum sağlarsa ve işveren isterse devam edecek. İşveren istihdam etmek istemese bile işsiz gençler meslek sahibi olacak.

Halen İŞKUR, iş başı eğitim programları düzenliyor. Ancak bu kurslara katılanlara maaş ödenmiyordu. Önümüzdeki günlerde hayata geçirilecek değişiklikle artık maaş ödenmeye başlanacak olması, talebi artıracak. İşsizlerin, hızla nitelik kazanması sağlanacak.

İŞKUR'A KAYITLI OLMA ŞARTI

İş başı programları en az 5 çalışanı bulunan firmalarda düzenleniyor. Bu programlara katılacak kişilerin, o işyerinde çalışan kişiler dışındaki kişilerden olması gerekiyor. Ayrıca iş başı programına katılacak kişilerin, son altı aylık çalışan sayısına ilave olarak işe alınması gerekiyor.

Firma, işbaşı programı kapsamında stajyere başvurduğu meslek kapsamında fiilen çalıştırmak zorunda. Başvurduğu meslek dışı bir iş ise yaptıramıyor. İş başı programları günlük en az 5, en fazla 8 saat olmak üzere haftalık 45 saat oluyor. Toplamda 6 ayı geçemiyor. İşbaşı programlarına katılacak kişilerin İşkur'a kayıtlı işsizler arasından seçilmesi zorunlu.

Verilen bilgiye göre, programın en önemli hedefi, işsizlere nitelik kazandırmak. Programla, sürekli olarak nitelikli eleman bulamamaktan şikayet eden işverene 'elemanını kendin yetiştir, mesleği öğrenene kadar maaşın ben ödeyeceğim' mesajı verilecek.

Daha önce günlük 15 TL cep harçlığı verilen kişilere artık aylık 740 lira net maaş ödenecek. Böylece staja gelen kişilerin düzenli gelir elde etmesi sağlanacak. Daha önce yalnızca sağlık primleri ödenen bu kişilerin sigortalarını da yatırılacak. Bu harcamalar, İŞKUR tarafından İşsizlik Fonu'ndan karşılanacak (Star)

Benden al kahvede oturana ver.
 // Osman Paksoy
9.yıldır.atama.bekleyen.öğretmenim.Yurtdışı.inşaat.dahil.memlekette.yapmadığım.iş.kalmadı.şimdi.işsiz.evde.oturuyom.bide.bana.genel.sağlık.priml.borcu.çıkarttınız.evde.otur.devlete.borçlan.sonra.götür.kürtlere.ver....
01 Ağustos 2012 13:39
bu nasıl adalet ?
 // mustafa akbulut
özelleştirdiler,sattılar,25 yıldan sonra 46 yaşından sonra işsiz bıraktılar.EMEKLİLİKTE YAŞ BEKLEYEN.binlerce kişiden biriyim ,yıllarca ödediğim prime rağmen sağlık hizmetini parayla satın alıyorum,yaşlısınız denilerek iş verilmeyen bizler,pskolojik sorunlar içerisindeyiz,bizler geriye dönük kazanılmış haklarımızın iadesini istiyoruz,maçın 89,uncu dakikasında kural değiştirenler,bizlerin geleceğiyle oynadıklarının farkında deyillermi?göstermelik yasa...
28 Temmuz 2012 12:00
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler