YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İsral'in gazı için olmazsa olmaz rota: Türkiye
İsral'in gazı için olmazsa olmaz rota: Türkiye
28 Kasım 2014 12:31
Aksa Enerji Genel Müdürü Cüneyt Uygun, Türkiye'nin İsrail doğalgazının Avrupa'ya ulaştırılması için "olmazsa olmaz" rota olduğunu, şirketlerinin de projede yer almak istediğini söyledi.

Uygun, AA muhabirine yaptığı açıklamada İsrail gazının Avrupa'ya nakli için fizibilite çalışması yapılması gerektiğine işaret ederek, gazın iletimi için Türkiye ve Yunanistan olmak üzere iki seçenek bulunduğunu belirtti.

"Bu projede Türkiye olmazsa olmaz gibi görünüyor" diyen Uygun, AKSA Enerji olarak ilgili özel sektör temsilcileri ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileriyle görüştüklerini, projede yer alma isteklerini ilettiklerini bildirdi. Uygun, gazın Türkiye'den geçmesinin iki yolla olabileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Gazın Türkiye'ye gelmesi için iki seçenek var. Deniz altından yaklaşık bin 500 metrelik derinlikten yeni bir boru hattıyla ya da Arap doğalgaz boru hattına paralel hatla gaz Türkiye'ye gelebilir. Ancak Ortadoğu'daki dengeler Arap hattının kullanılmasını engelleyebilir. Bence yeni bir hattın yapılması, Arap hattının kullanılmasından daha gerçekçi olur."

Siyasi ilişkilerin enerji ticaretinden ayrı değerlendirilmesi gerektiğini savunan Uygun, "Tabii ki ülkemizin politikalarına ters bir şey yapılamaz. Ancak biz enerji oyuncuları olarak, artık bu işlerin politikadan soyutlanmasını bekliyoruz. Bu normalde iki, üç şirketin bir araya gelip gerçekleştireceği bir proje olacak gibi gözüküyor. Ayrıca gazın Türkiye üzerinden geçmesi aşikar fakat hesaplar tekrardan yapılır."

- Kaçak elektrikle mücadele

Uygun, kaçak elektrik kullanımına ilişkin soru üzerine, dağıtım sektöründeki özelleştirmelerin bu yöndeki en önemli adım olduğunu dile getirdi.

Türkiye'deki bazı bölgelerde kayıp kaçak oranının diğer bölgelere kıyasla 5 kat fazla olduğunu vurgulayan Uygun, şöyle konuştu:

"Otuz, kırk senedir elektrik faturasının ne demek olduğunu bilmeyen insanlar var. Onlara da bunun kademeli olarak gerekli yardımlarla gösterilmesi lazım, çünkü kaçağın olduğu bölgelerde gereksiz kullanımlar fazla. Kaçak önledikçe, toplam elektrik talebi de düşüyor. Özel sektörün bu işin içinde olması ve devletimiz tarafından desteklenmesi gerekiyor."

Uygun, ayrıca Bolu'da 270 megavatlık termik santral inşaatını bu yıl sonunda tamamlayacaklarını kaydetti.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler