YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İsrail-Ürdün doğalgaz anlaşması Türkiye'yi etkilemez"
"İsrail-Ürdün doğalgaz anlaşması Türkiye'yi etkilemez"
08 Eylül 2014 11:21
İsrail'in, Ürdün'e doğalgaz ihraç etmek için geçen hafta yaptığı anlaşmanın, İsrail gazının ileride Türkiye'ye getirilme ihtimalini etkilemeyeceği belirtiliyor.

Akdeniz Ülkeleri Enerji Şirketleri Birliği Hidrokarbon Kaynakları Müdürü Sohbet Karbuz, İsrail'in, Ürdün'le yaptığı gaz anlaşmasının, Türkiye'ye olası etkilerini AA muhabirine değerlendirdi.

İsrail hükümetinin ilk aşamada çevre ülkelere mümkün olduğu kadar miktarda gaz satarak ihracat çeşitlendirmeye çalıştığını kaydeden Karbuz, "Bu anlaşma bence son derece mantıklı bir anlaşma çünkü İsrail mevcut gaz boru hattı sistemine bir eklemeyle, yani az bir yatırımla hazır bir müşteriye gaz satışı yapmış olacak" dedi.

Karbuz, İsrail'in, Ürdün'le anlaşmasının, İsrail gazının ileride Türkiye'ye de getirilme ihtimalini etkilemeyeceğini söyledi.

"İsrail'in gelecek stratejisinde Türkiye mutlaka olacaktır"

Avrupa Doğal Gazı Dergisi'nden Enerji Analisti Karen Ayat da İsrail'in Leviathan sahasındaki doğalgazı öncelikle komşu ülkelere satmak istemesinin normal olduğunu belirterek, "Ancak ileride İsrail ihraç yollarını çeşitlendirmek isteyecektir ve bu stratejinin içerisinde Türkiye mutlaka olacaktır" diye konuştu.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin, İsrail'in Mavi Marmara'da yaşananlar için özür dilemesi üzerine normalleşme sürecine girdiğini vurgulayan Ayat, "İsrail'in Gazze'ye saldırması ve Türkiye'nin bu konudaki duruşu sebebiyle bir enerji anlaşması şu an mümkün görünmüyor" ifadesini kullandı.

Filistinli özel bir firmanın, İsrail gazı için ilk "potansiyel" müşteri olduğunu hatırlatan Ayat, Gazze'de yaşananlardan ötürü böyle bir anlaşmanın da geleceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

"Tüm İsrail anlaşmayı destekliyor"

İsrail merkezli enerji danışmanlık firması EcoEnergy'nin Yönetim Kurulu Başkanı Amit Mor, İsrail ve Ürdün arasındaki anlaşmanın, İsrail'de tüm kesimlerden büyük destek aldığını belirterek, söz konuşu anlaşma için görüşmelerin üç yıldır yürütüldüğünü ifade etti.

Ortadoğu'nun siyasi dinamiklerinin hızla değiştiğinin altını çizen Mor, İsrail'in kendini Ürdün ve Suudi Arabistan gibi ılımlı politika yürüten ülkelerin yanında konumlandırdığını kaydetti.

 

AA

11:33
 // vatandaş
gün gelecek o ülkelerdeki rejimlerde mecburen degisime uğrayacak bekleyelim gorelim...
08 Eylül 2014 11:33
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler