YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İspanya'dan korkutan haber
İspanya'dan korkutan haber
25 Mayıs 2010 11:25
İspanya Merkez Bankası, zor durumdaki tasarruf bankası CajaSur'a el koyduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamada el koyma kararının CajaSur'un daha sağlıklı ve daha büyük bir banka olan Unicaja ile birleşme görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından alındığı belirtildi. Haberturk'e göre Roman Katolik Kilisesi’ne ait olan CajaSur, İspanyol devleti tarafından finanse edilen banka kurtarma fonu FROB'a devredildi. FROB, CajaSur’u yeniden yapılandıracak ve faaliyetlerinin devamı için gerekli likiditeyi sağlayacak. CajaSur, İspanya'da global finansal krizin başından bu yana batan ikinci banka oldu.Mart 2009'da da Caja Castilla- LaMancha'ya Merkez Bankası tarafından el konulmuştu.

DOMİNO ETKİSİ KORKUTUYOR

Uzmanlar el konan CajaSur’un İspanyol bankacılık sisteminin yalnızca yüzde 0.6’sını oluşturduğunu belirtiyor ancak yaşanan olayın sektörde daha büyük bir yangının habercisi olma ihtimaline işaret ediyor. İspanya’nın gayrimenkul piyasasında geçen son 10 yılda aynı ABD’de olduğu gibi oldukça büyük bir balon oluştu. ABD’de patlayan bu balon ABD’de Merkez Bankası (FED) ve devletin yaptığı 2 trilyon doları aşkın likidite desteği yardımıyla kısmen aşıldı. Ancak benzer bir patlamanın İspanya’da yaşanması halinde felaketin kontrol altına alınamayacağından korkuluyor. Bu korkular Avrupa piyasalarında endekslerin peş peşe dördüncü günü de kayıpla kapamalarına neden oldu. İngiltere ve Almanya’da kayıplar yüzde 1’lere yaklaşırken İspanya’da düşüş yüzde 1.3 olarak gerçekleşti. Endişeler Avrupa para piyasalarında, Euro/dolar paritesinin yeniden 1.24’ün altına inmesine neden oldu. Parite gün içerisinde 1.2360’a kadar geriledi.

İngiltere ve Almanya kemerleri sıkıyor

Avrupa Birliği’nin iki önemli ekonomisi Almanya ve İngiltere çığ gibi artan kamu borçlarını azaltmak için kemerleri sıkmaya başladı. Gelen bilgilere göre Alman Hükümeti Euro Bölgesi içinde örnek oluşturmak ve anayasasındaki bütçe açığı kurallarına uyum sağlamak için bütçesinde 2016'ya kadar her yıl 10 milyar Euro kesinti yapmaya hazırlanıyor. Tasarrufların büyük ölçüde bütçe kesintileri, vergi artışı ve harcamaların azaltılması yoluyla gerçekleştirileceği belirtildi. Diğer yandan İngiliz Hükümeti, bütçe açığını azaltmak için kamu harcamalarında yapacağı 9 milyar dolarlık kesinti planını açıkladı. Ülkenin yeni hükümeti, 224 milyar dolarlık dev bütçe açığını azaltmak için bilgi işlem ve emlak harcamalarında 2.8 milyar dolar, danışmanlık ve seyahat harcamalarında 1.4 milyar dolar işe alımlarda 172 milyon dolar, bağımsız yetkileri olan hükümet kuruluşlarında 865 milyon dolarlık kesintiye gidiyor. Piyasalar ise Avrupa’da artan kemer sıkma politikalarının bölgeyi yeniden resesyona sürükleyeceğinden korkuyor.

Kraliçe tasarruf dışı tutuldu

Diğer yandan yeni İngiliz Hükümeti’nin duyurusunu yaptığı 9 milyar dolarlık kesinti planının içerisinde Kraliyet üyelerine ilişkin kesinti miktarının çok az kalması, ülkede tepkilere yol açıyor. Kraliyet Ailesi'nin başta yönetimi altında bulunan fonlar olmak üzere çok sayıda gayrimenkulden oldukça yüksek bir yıllık gelir elde ettiği biliniyor. Tasarruf paketinin 50 bin kişiyi işsiz bırakması bekleniyor. (Milliyet)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler