YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İŞKUR'dan 35 bin engelliye iş
İŞKUR'dan 35 bin engelliye iş
13 Şubat 2013 21:42
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, “2012 yılında kurumumuza başvuran engelli vatandaşlardan 35 bin 531’ini işe yerleştirdik” dedi.

Genel Müdür Yazıcı, İŞKUR’a kayıtlı 2 milyon 439 bin 885 işsizden 132 bin 309’unun engelli vatandaşlardan oluştuğunu belirterek, “2012 yılında 81 ilimizde bize başvuran engelli işsizlerimizden 35 bin 531’ini işe yerleştirdik.

Vatandaşlarımızın tamamına yakını özel sektör işyerlerinde istihdam edilmektedir. Engelli istihdamı İŞKUR olarak üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konu. Yasal olarak 50 veya daha fazla işçi çalıştıran özel sektör işyerleri yüzde 3, kamu işyerleri ise yüzde 4 oranında engelli işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdür. Bununla birlikte kanunlarımız kontenjan fazlası engelli işçi istihdam eden işyerlerini teşvik ediyor. Özel sektör işverenlerinin kontenjan kapsamında veya korumalı işyerlerinde çalıştırılan engellilerin prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin tamamı, kontenjan fazlası engelli çalıştıran veya yükümlü olmadıkları halde engelli çalıştıran işverenlerin ise bu şekilde çalıştırdıkları her bir engelli için prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primine ait işveren hisselerinin yüzde ellisini hazine karşılamaktadır. Ben tüm işverenlerimize kontenjan fazlası engeli vatandaşlarımızı istihdam ederek bu teşviklerden faydalanmalarını öneriyorum” dedi.

“Engelli vatandaşlarımızın mesleki eğitimine önem veriyoruz”

Genel Müdür Yazıcı, aktif iş gücü yetiştirme programları kapsamında düzenlenen kurslarla ilgili de açıklamalarda bulundu. 2012 yılında İŞKUR’a meslek öğrenmek için başvuran engelli vatandaşlar için 574 kurs düzenlediklerini belirten Yazıcı, “Bu kurslarımızdan 2 bin 519’u kadın, 3 bin 753’ü de erkek olmak üzere 6 bin 272 kişi faydalandı. İŞKUR olarak, engelli vatandaşlarımızın meslek öğrenerek çalışma hayatından kopmamalarına büyük önem veriyoruz. 2013 yılında da aktif iş gücü programlarımız kapsamında engelli kardeşlerimizin istihdamı için mesleki eğitim vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

İHA

00:48
 // ÇaKıR
engellileri hayata bağlayan onlara umut ışığı olan her adımı takdir ediyorum...
14 Şubat 2013 00:48
23:50
 // Kenan Akkuş
YALANA BAK, İŞ BUL
2 yıldır kronik süreğen özürlü olarak, hemen hemen her gün tırmaladığım işkur, kalkmış utanmadan 35 bin 531 engelliyi işe aldığını iddia ediyor. Allah rızası için, bir gün evime zarf, cep telefonuma çağrı, posta kutuma bir mail gelmedi. Derhal bu kurum lağv edilmelidir. Cesaretiniz varsa beni dava edersiniz. Yalanlarınızı mahkemede bir bir yüzünüze vurup, rahatlarım bari....
13 Şubat 2013 23:50
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler