YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İskenderun Limanı Limak'ın oldu
İskenderun Limanı Limak'ın oldu
29 Eylül 2010 08:52
İskenderun Limanı'nın 36 yıl süreyle işletme hakkı 372 milyon dolarla Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş'nin oldu.

Devlet Demir Yolları İşletmesi'ne ait İskenderun Limanı'nın 36 yıl süre ile işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi, 372 milyon dolarla Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat A.Ş verdi. Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında yapılan nihai görüşmelerde ilk olarak kapalı elemesiz teklifler alındı. Elemesiz turda en yüksek teklif 160 milyon dolar oldu. Daha sonra elemeli yazılı turlara geçildi.

6 ŞİRKET TURLARDA ELENDİ

Toplam 6 tur olarak gerçekleştirilen elemeli yazılı turların ilk turunda en yüksek teklif 255 milyon 100 bin dolara çıktı. İlk turda Çelebi-Kolin OGG, ikinci turda PSA-Akfen, üçüncü turda Yıldırım Holding A.Ş, dördüncü turda IC İçtaş İnşaat beşinci turda Assan Panel A.Ş, altıncı turda da Gemport-Limar OGG elendi. Daha sonra açık artırmaya geçilen ihalede, CEY Grubu Ortak Girişimi, Global Liman İşletmeleri A.Ş ve YDA İnşaat Sanayi A.Ş-Alp Ateş Limited Şirketi-Butros Deniz ve Nakliyat A.Ş-Sabay Denizcilik Şirketi OGG ihaleden çekildi.

Daha sonraki açık artırma turları, Limak Yatırım ile Kumport Liman Hizmetleri arasında geçti. Açık artırma turlarının sonunda en yüksek teklifi 372 milyon dolarla Limak Yatırım verdi. Bu arada İskenderun Limanı için 2005 yılında düzenlenen ihalede en yüksek teklif 80 milyon dolar olmuş, ancak ihale iptal edilmişti.

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler