YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İshak Alaton kimdir ne iş yapar?
İshak Alaton kimdir ne iş yapar?
11 Eylül 2016 20:56
Alarko Holding'in kurucusu ünlü işadamı İshak Alaton'un vefat ettiği öğrenildi.İshak Alaton kimdir? İshak Alaton ne iş yapar?

Alarko Holding'in kurucusu ünlü işadamı İshak Alaton hayatını kaybetti. 

İSHAK ALATON KİMDİR?

İshak Alaton (d. 1927, İstanbul) Türk işadamı. Alarko Şirketler Topluluğu yönetim kurulu başkanıdır. 15 Mayıs 2015'te Yönetim Kurulu Başkanlığını İzzet Garih'e devretmiştir. Leyla Alaton'un ve Vedat Alaton'un babası ve iş ortaklarıdır.

Yahudi asıllı bir ailenin çocuğu olarak 1927'de İstanbul'da doğdu. 8. sınıfa, (kendi deyimiyle gri yıllara) kadar Şişli Terakki'de ve Saint Michel'de okudu. Yokluklar, sıkıntılar yüzünden liseden sonra okuyamadı.

İshak Alaton, ailesine bakabilmek için Mehmet Kavala şirketinde getir götür işlerine başladı. Volvo ithal eden şirket aracılığıyla İsveç Konsolosu ile tanışınca şansı değişti. İsveç'te bir lokomotif fabrikasında kaynakçılık yapmaya başladı.

Bu yıllar İshak Alaton'un dünya görüşünün şekillendiği, sosyal demokrasiyle tanıştığı yıllar oldu. İnsan haklarına saygılı, gelir dağılımının diğer dünya ülkelerine göre mükemmele yakın olduğu İsveç'e hayran kaldı.

28 yaşında Türkiye'ye dönerek Üzeyir Garih ile birlikte Bankalar Caddesi'nde Vefai Han'da bir göz odada ortaklık kurdu. 2000'de 46. kuruluş yılını kutlayan 6 bin çalışanlı Alarko Holding'in temeli atılmış oldu.

 

 

 // Ömer
klima ithalatı adı altında usulsüz kazanç için ticari ahlaksızlıkta mahir,yahudi ortağına bile dürüst olmayan tipik ticari 'ahlaka' ve korsan terörist devlete sadakatle bağlı ideolojiye sahip tipik bir yahudi. Ülkemden çocuk katillerine mali destek sağlayan birilerinin kesilmesinden ötü Allah'a şükürler olsun. Umarım Erdoğan ve hükümet tabutu sırtlayıp ulusal yas ilan etmezler....
11 Eylül 2016 23:12
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler