YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"İşgücüne katılma oranı son yıllarda giderek yükseliyor"
"İşgücüne katılma oranı son yıllarda giderek yükseliyor"
02 Temmuz 2014 12:44
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, işgücüne katılma oranının son yıllarda giderek yükseldiğini belirtti.

Zeybekci, yazılı açıklamasında, TÜİK'in 2013 yılına ait "İl Düzeyinde Temel İşgücü Göstergeleri" verilerini değerlendirdi.

Türkiye genelinde istihdam yüzde 45,9 iken, Denizli'nin yüzde 54 ile en fazla istihdam oranına sahip 6. il olduğunu ifade eden Zeybekci, İstanbul'un yüzde 46,4 ile 49. sırada, Ankara'nın yüzde 44,5 ile 56. sırada yer aldığını kaydetti.

Zeybekci, Türkiye genelinde işsizlik oranının geçen yıl yüzde 9,7 iken Denizli'de bu oranın yüzde 6,5 olduğunu ifade etti.

Denizli'nin istihdamdaki performansının ilin üretim ve ihracatıyla paralellik gösterdiğine işaret eden Zeybekci, geçen yıl Türkiye genelinde ihracat yüzde 0,4 azalırken Denizli'nin ihracatının yüzde 10,4 artışla 2,6 milyar dolardan 2,9 milyar dolara ulaştığını kaydetti.

İşgücüne katılma oranının son yıllarda giderek yükseldiğine dikkati çeken Zeybekci, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye genelinde yüzde 50,8 olarak gerçekleşen işgücüne katılım oranı, Denizli'de yüzde 57,7 gibi ortalamanın oldukça üzerinde bir seviyeye çıktı. Denizli, Türkiye genelinde bu oranın en yüksek olduğu 6. il oldu. İstanbul'da işgücüne katılım oranı yüzde 52,2 olurken Ankara ve İzmir'de bu oran sırasıyla yüzde 49,5 ve yüzde 55,9 oldu. Bu illerin sıralamadaki yeri ise sırasıyla 31, 55 ve 11 oldu.

Denizli'nin önceki Belediye Başkanı, şu anda da milletvekili ve bir Denizli'li olarak, bu tablo beni son derece mutlu etti. Denizli halkı çalışkandır, ekmeğini taştan çıkarır. Sadece sanayi değil, tarım ve hizmet sektörlerinde de son derece güçlü bir yapımız var."

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler