YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşçinin rapor ücretlerini işveren ödeyecek
İşçinin rapor ücretlerini işveren ödeyecek
01 Ocak 2014 16:05
Aksaray SGK İl Müdürü Saffet Çalışkan, 2014 yılı başlangıcı itibari ile işçilere doktorlar tarafından verilen iş göremezlik rapor ücretlerinin işverenlerin ödeneyeğini söyledi.

Aksaray’da uygulamanın bugün itibari ile başladığını ifade eden Saffet Çalışkan, “Bilindiği gibi 4 a ve 4 b kapsamında çalışan sigortalılarımızın çalışırken hekimlerce verilen istirahat raporları geçici iş göremezlik ödeneği olarak kendilerine kurumumuzca ödenmekteydi. 2013 yılı içerisinde e-ödeme kapsamında sigortalılarımız kurumumuza gelmeden, hastaneler ise medula sistemi üzerinden rapor gün sayılarını sisteme girerek, işverenlerin de o süre içerisinde çalışmadığını belgelemesi halinde biz iş göremezlik ödeneği olarak sigortalılara bunları ödüyorduk.

Şimdi yeni sistem ile birlikte kurum olarak yaptığımız yeni bir değişiklik ile 4 a kapsamındaki işçilerimizin iş göremezlik ödeneklerinin işveren tarafından ödenerek, işverenlerin de kurumumuza ödeyecekleri sigorta primlerine bunu mahsup etmek sureti ile gerçekleştirilmesini sağlamayı düşünüyoruz. Bu manada önümüzdeki hafta itibari ile büyük kamu ve özel işverenlerden başlayarak bu uygulamayı faaliyete geçireceğiz. Sonuç olarak 2014 yılından itibaren kademeli bir şekilde sigortalılarımız geçici iş göremezlik ödeneklerini iş yerlerinden tahsil edecekler. İş yerleri de kurumumuza ödeyeceği primlerden bunu mahsup edeceklerdir” dedi.

 

İHA

sgk
 // aşır ay
önce asgari ücreti düzeltin sıra buna gelsin
...
01 Ocak 2014 Çarşamba 20:34
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler