YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşçinin primini devlet ödeyecek
İşçinin primini devlet ödeyecek
14 Mart 2015 07:30
Devlet istihdamı artırmak için çarpıcı uygulamalara imza atıyor. İşveren, 6 aydır işsiz olan vatandaşı işe aldığında, prim yükünü devlet üstleniyor. 54 aya varan prim teşvikini, işverenler geriye dönük olarak da isteyebiliyor

Ülkemizde uygulanan istihdam teşvikleri dikkat çekiyor. Devletin işverenin prim yükünü üstlendiği uygulamalar ile işsizliğin azaltılması, çalışan sayısının artırılması hedefleniyor.

Geri istenebiliyor

Öyle ki son 6 ayda ortalama 10 kişi çalıştırdınız ve sonunda çalışan sayınızı artırmaya karar verdiniz. Uygulanan teşvike göre belli şartlar dahilinde işe alacağınız yeni çalışanların primlerini devlet karşılayacak. Haberiniz olmadığı için bugüne kadar bu primleri ödediyseniz, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) başvurup bu parayı geri de isteyebilirsiniz. Akşam'ın haberine göre; düzenleme 1 Mart 2011 tarihi ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında geçerli. Sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarlarının İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanması teşvikinden yararlanabilmek için bazı şartlar bulunuyor. ? İlk olarak işçinin işe alındığı tarihten önceki 6 aylık işçi sayısının toplamının 6'ya bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama işçi sayısına ilave olması gerekmektedir.

Belge gerekiyor

Diğer şart ise işçinin işe alındığı tarihten önceki 6 aylık sürede işsiz olmasıdır. Ayrıca işe alınacak kişilerin mesleki yeterlik belgesine sahip olması gerekiyor. Öte yandan teşvik süresi belirli kriterlere göre 54 aya kadar uzatılabiliyor. Örneğin mesleki yeterlik belgesine sahip olan ve İŞKUR'a kayıtlı bir kadın işsizi işe alan işveren 54 ay sigorta primi ödemiyor. Aynı şekilde 18-29 yaş arası genç bir erkek işsizi işe alan işveren 54 aya kadar teşvikten yararlanabiliyor.

Son tarih 31 Aralık 2015

Teşvik 31 Aralık 2015'e kadar yürürlükte. Ancak geçmişte teşvikin varlığından haberdar olmadığı için uygulamadan yararlanamayan bazı işverenler bulunuyor. Bu durumdaki işverenler SGK'ya başvurarak, geçmişe dönük olarak da, teşviki almaları mümkün.

 

TAKVİM

1
 // 1
Yine yük vatandaşa yani teşvik işverene...
14 Mart 2015 09:34
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler