YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İşçilerin zam pazarlığı başlıyor
İşçilerin zam pazarlığı başlıyor
11 Mayıs 2013 12:08
Türk-İş'e bağlı sendikalardan oluşan Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu'nda kamuda çalışan 197 bin işçi için istenecek zam oran belirlenecek.

Türk-İş'in kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri müzakerelerinde yol haritasını belirlemek üzere oluşturduğu Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulunda, kamu kesiminde yetkili Tarım-İş, Türkiye Maden İş, Genel Maden-İş, Petrol-İş, Şeker-İş, Selüloz-İş, Basın-İş, Türk-Metal, Dok Gemi-İş, Yol-İş, Tes-İş, Tez Koop-İş, Koop-İş, Demiryol-İş, Haber-İş, Sağlık-İş, Harb-İş, Toleyis ve Türkiye Denizciler Sendikası bulunuyor. Çaykur İşletmeleri Genel Müdürlüğünde örgütlü Tek Gıda-İş ise kurulda yer almıyor.

Bu yıl yenilenecek kamu toplu iş sözleşmeleri, 101 iş yerinde veya işletmede çalışan 197 bin 373 işçiyi kapsıyor. Kamuda örgütlü sendikalar, pek çok iş yerinde, kamu işveren sendikaları TÜHİS ve Kamu-İş ile toplu sözleşme görüşmelerine başladı.

Türk-İş bünyesinde oluşturulan Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu, pazartesi günü konfederasyon genel merkezinde toplanacak. Toplantıda, sendikaların sözleşme görüşmelerinde geldikleri nokta değerlendirecek ve ortak bir yol haritası belirlenecek.

Kurulun, kamuda çalışan 197 bin işçi adına kamu işveren sendikalarından isteyeceği zam oranının belirlenmesi de bekleniyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler