YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
İş dünyasında tarihi buluşma
Türkiye’de olduğu gibi iş dünyasında değişim rüzgarları esmeye devam ediyor. İki önemli patron kulübü TÜSİAD ve MÜSİAD tarihlerinde ilk kez resmi ziyaretle bir araya geldi.
İş dünyasında tarihi buluşma
14 Mayıs 2010 / 07:34 Güncelleme: 14 Mayıs 2010 / 07:38

İş dünyasının iki önemli patron kulübü Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) başkanları tarihinde ilk kez resmi ziyaret nedeniyle bir araya geldiler.

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan başkanlığındaki heyet, 21 Ocak’ta Başkanlık koltuğuna oturduktan sonra TÜSİAD’da önemli değişime imza atan Ümit Boyner ve yönetim kurulu üyelerine ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu. MÜSİAD’ın 20 yıllık tarihinde bir ilk olan bu tarihi buluşmada, Türkiye’de kutuplaşma olmadığı mesajı çıktı. Basına kapalı gerçekleştirilen zirvenin ardından başka bir toplantıda TÜSİAD Başkanı Boyner’in “Halk arasında bir savaş olduğunu, ciddi bir kutuplaşma olduğunu ben görmüyorum” sözleri dikkat çekti.

ORTAK ÇALIŞMA DERİNLEŞECEK

MÜSİAD’ın ‘tebrik ve hayırlı olsun’ziyareti öncesinde gazetecilere açıklama yapan TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner “Bugün özellikle kriz döneminden çıkan Türkiye’de yaşadığımız sorunlar, bundan sonra nasıl yapılanacağımız, sorunların üzerine nasıl gideceğimiz konusunda fikir alışverişinde bulunma imkanımız olacak” dedi. MÜSİAD Genel Başkanı Vardan da, “Aslında biz bunu çok önce gerçekleştirmeyi arzu etmiştik. İnşallah önümüzdeki günlerde bu çalışmaların daha derin boyutlara ulaşır.”

20 YIL SONRA İLK BULUŞMA

5 Mayıs 1990 yılında kurulan ve bu yıl 20. yılını kutlayan MÜSİAD, tarihinde dün ilk kez TÜSİAD’a resmi ziyarette bulundu.

TÜSİAD’ın iade-i ziyareti yakında yapılacak

Vardan, gazetecilerin ‘TÜSİAD’dan iade-i ziyaret olacak mı’ sorusuna, “Biz davet ettik, inşallah yakında olur” yanıtını verdi. ‘TÜSİAD ile ilk defa bir araya geliyorsunuz. Ne değişti  de bu ziyaret gerçekleşti’ sorusu üzerine ise Vardan, şu yanıtı verdi: “Her şeyin oluşması için bir zaman gerekiyor. O zaman bu zamanmış.”

Boyner: Tabanda bir savaş yok

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, Türkiye’de sivilleşme ve demokratikleşmeyle başlayan bir güç kavgası olduğunu belirterek, “Ama bir iç savaş diyebilir miyiz emin değilim. Çünkü halk arasında bir savaş olduğunu, ciddi bir kutuplaşma olduğunu ben görmüyorum’’ dedi.

Boyner, Kadın Girişimciler Derneği’nin toplantısında soruları yanıtlarken, ‘Türkiye’de demokratikleşme sürecinde kansız bir iç savaş yaşandığı’ görüşüne ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Boyner, şunları söyledi: “Türkiye’de sivilleşme ve demokratikleşmeyle başlayan bir güç kavgası var. Ama bir iç savaş diyebilir miyiz emin değilim. Çünkü halk arasında bir savaş olduğunu, ciddi bir kutuplaşma olduğunu ben görmüyorum. Siyasi sistemimiz o kadar bu kutuplaşmaları besleyen bir noktada ki... Siyasi partiler içinde demokrasi yok. Partiler halka kapalı kurumlar. Bugün CHP’nin yaşadığı ‘kim lider olacak’ sorunu bile Siyasi Partiler Yasası biraz daha demokratik, halk biraz daha bu sürecin içinde olsaydı bu kadar karmaşık ve gergin olmazdı diye düşünüyorum.”

SİYASİ PARTİLER KANUNU DEĞİŞMELİ

Türkiye’nin mutlaka Siyasi Partiler Kanunu ve seçim sisteminin değişmesi ve daha katılımcı bir demokrasiye geçmesi gerektiğine işaret eden Boyner, ‘’Bunu kim istiyor derseniz, yeteri kadar savunan hiçbir siyasi güç görmüyorum’’ dedi.

Mali Kural çok önemli bir gelişme

Ümit Boyner, Mali Kural’ın çok önemli ve değerli bir gelişme olduğunu söyledi. Türkiye’nin büyüme sürecinde dünyanın içinden çıktığı kriz döneminde mutlaka bir cari açık yaratacağını belirten Boyner, şunları söyledi: “Mali disiplinin sağlanması için bir Mali kuralın hayata geçirilmesi çok önemli. Şu noktada bunun yürürlüğe girmesinin çok önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin büyüme sürecinde hükümet olumlu bir adım attı diye düşünüyorum. Önemli bir çıpa.” Boyner, kural içindeki oranların hedef olarak belirlendiğini ve ulaşılabilir bulduğunu, en azından hedef olarak konmasının önem taşıdığını söyledi.

Vardan: İşsizlik konusunda birlikte çalışacağız

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, 45 dakika süren TÜSİAD ziyareti sırasında hangi konularda çalışabileceklerini görüştüklerini ve bunlardan birinin işsizlik olduğunu kaydetti. Vardan, zirve sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, farklı düşünceler ve farklı altyapılar olsa da Türkiye’nin ilerlemesine ve Türkiye’nin gelişmesine yönelik hedeflerde, farklı yöntemlerle de olsa aynı hedeflere ulaşmak üzere çalışmak durumunda olduklarını vurguladı. Bu doğrultuda kurumların birbirleriyle görüşmesi, ortak proje üretmeleri ve bunların Türkiye yararına sonuçlar vermesi yönünde çalışmalarının gayet normal olduğunun altını çizen Vardan “Biz bu konuyu başlatmış olduk. Umarım bundan sonraki çalışmalarda da çok değişik platformlarda yine bir araya gelerek ortak proje üretmenin yollarını arayacağız. Genel anlamda konuştuğumuz konular, Türkiye’nin ilerlemesine yönelik olarak ortak projeler yapabileceğimiz zeminini oluşturulması yönündeydi. Bunlardan biri özgürlükler ve demokratikleşme... Ayrıca eğitim konusunu ve işsizliği görüştük” diye konuştu. Vardan, TÜSİAD’ın KOBİ’lerle ilgili özel projesi olduğunu ve işbirliği yapabileceklerini söyledi. (Star)

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler